Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mars'ın keşfi için 2 ay yattı

Mars'ın keşfi için 2 ay yattı

Bilgehan Gür, Mars'a yolculukta astronotların yerçekiminin olmadığı yerde kas ve kemiklerinin güçlendirilmesi için ünlü Charite Benjamin Franklin Kliniği tarafından geliştirilen Galileo Space aletinin deneği oldu.

Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan 34 yaşındaki fizikçi Bilgehan Gür, Berlin'de Mars yolculuğu için geliştirilen 'Galileo Space' aletinin test edilmesi için 20 kişilik denek ekibinin içinde yer aldı. Sekiz hafta boyunca yataktan kalkmayan Bilgehan Gür, 'Bir gün uzaya çıkacak olursam yanımda götüreceğim ilk şey Türk bayrağı olacak' dedi.

"Mars'a Türk bayrağını götüreceğim"
Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan fizikçi Bilgehan Gür, küçüklüğünden bu yana hayalini kurduğu uzaya henüz gidemedi, ama Mars'a yolculuk için geliştirilen 'Galileo Space' adlı projenin bir parçası oldu. 'Bir gün uzaya çıkacak olursam, yanımda götüreceğim ilk şey Türk bayrağı olacak' diyen 34 yaşındaki fizikçi Bilgehan Gür, Mars'a yolculukta astronotların yer çekiminin olmadığı yerde kas ve kemiklerini güçlendirmesi için geliştirilen Galileo Space aletini denek olarak kullandı.

Galileo Space, bilimsel araştırmalarıyla ünlü Charite Benjamin Franklin Kliniği Kas ve Kemik Araştırmalar Merkezi tarafından geliştirildi.

"Uzaya hayranım"
Bursalı bir işçi ailesinin çocuğu olarak Göttingen'de dünyaya gelen Bilgehan Gür, Bielefeld Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu. Bremen'de, Çevre için Fizik Enstitüsü'nde çalışan Bilgehan Gür, küçüklüğünden bu yana uzaya ve uzay çalışmalarına merak duyduğunu belirterek şunları söyledi:

"Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) tüm çalışmalarını yakından takip ediyorum. Geçtiğimiz yılın ekim ayında Mars'a yoluculuk hedeflenerek geliştirilen bir aletin denenmesi için gönüllülerin arandığını öğrendim ve hemen başvurdum. Önce telefonla benimle bir görüşme yapıldı.

Daha sonra Berlin'e davet edildim ve psikolojik testten geçtim. Bunu da başardıktan sonra tıbbi muayene testi yapıldı. Bu testte de başarılı çıkınca başvuru yapan binden fazla insanın arasında ilk 20'ye seçilerek teste dahil oldum."

8 hafta yatakta yattı
Deney esnasında, insanın yer çekiminin olmadığı bir ortamda vücudun alacağı şekli tespit etmek amacıyla 8 hafta boyunca yataktan kalkmayan Bilgehan Gür, ailesi ile de sadece telefon ve internet üzerinden görüşebildi.
(Hürriyet)
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.