Magazin

Markiz, yeniden...

Markiz, yeniden...

1940 yılında hizmete giren Markiz Pastanesi, yarın 'Passage Markiz' olarak yeniden Beyoğlu'nun buluşma noktaları arasında yerini alacak.

Bir dönem Beyoğlu'yla özdeşleşen mekânlardan Markiz Pastanesi'nin restorasyonu nihayet bitti. Markiz, 23 yıl aradan sonra eski mönüsü ve dekorunu hiç değiştirmeden, yarın 'Passage Markiz' olarak kapılarını tekrar açıyor.

Pastanenin içinde bulunduğu 1840 tarihli ünlü Aynalı Çarşı da restore edildi. 19'uncu yüzyılın ortalarında Şark Aynalı Çarşı'nın alt katında Fransız büyükelçisinin pastacıbaşısı Eduard Lebon tarafından 'Lebon Pastanesi' açıldı.

Lebon daha sonra caddenin karşısındaki yeni yerine taşındı. Lebon'un eski dükkânı ise 1940'ta Avedis Ohanyan Çakır tarafından Markiz Pastanesi adıyla açıldı. Markiz, giriş katında pastane, çay odası, üst katında lokanta ve gece kulübü ile birlikte 40 yıl boyunca hizmet verdikten sonra kapatıldı.

Restorasyonuna 1993'te başlanan pastane, orjinal haliyle 'Passage Markiz' adıyla, yarın yeniden açılacak. Aynı pasajda, birçok ünlü giyim mağazası da hizmete giriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.12.2003
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.