Magazin

Marilyn'in sırları aralanıyor

Marilyn'in sırları aralanıyor

Beyazpendenin efsane sarışını Marilyn Monroe'nun 36 yıllık kısacık yaşamının sırları hakkında yazılan Fragments (Fragmanlar) adlı kitapla biraz da olsa aralanıyor.

Güncellenme tarihi:
Hakkında milyonlarca sözcük yazılan ama yine de sırlarla hayata veda eden Marillyn Monroe'nun bugüne kadar saklı kalmış günlükleri, şiirleri, notları ve metktuplarından yararlanılarak yazılan Fragments (Fragmanlar) isimli kitap yıldızın özel yaşamını, iç dünyasını ve tehdini arayışını gözler önüne seriyor. FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN Vanity Fair dergisi Marilyn Monroe'nun son derece özel arşivinden oluşan bu kitabı kasım ayı sayısının kapağına taşıdı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Strauss ve Giroux Farrar tarafından yazılan kitapta yıldızın kendisiyle ilgili phsikolojik çözümlemeleri özellikle dikkat çekici. Monroe'nun parçalanmış kişiliğini ve yaşamını gözler önüne seren kitap; intihar ettiği kabul edilen yıldızın 36 yaşındaki sır ölümünün nedenlerine az da olsa ışık tutabilecek nitelikte. Monroe'nun çocukluk döneminde yaşadığı cinsel tacizle ilgili yazdığı "Bunun yüzünden cezalandırılmayacağım, kamçılanmayacağım, tehdit edilmeyeceğim ya da cehenneme gönderilmeyeceğim" sözleri de olayın yıldız üzerinde bıraktığı etkiyi açıkça gösteriyor. Kitap; Monroe'nun henüz 16 yaşındayken evlendiği James Dougherty'nin yanı sıra beyzbol oyuncusu Joe Di Maggio ve yazar Arthur Miller ile olan çalkantılı evlilikleriyle ilgili hissettiklerini de gün ışığına çıkarıyor. Monroe'nun James Joyce, Walt Whitman ve Samuel Beckett tutkunu bir edebiyatsever olduğunu da kanıtlayan kitap filmlerdeki aptal sarışın rolleriyle ünlenen efsane yıldızın aslında hiç de aptal olmadığını ortaya koyuyor. (Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.11.2010
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.