Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Maria Callas'ın takıları satışta

Maria Callas'ın takıları satışta

Maria Callas'a çoğu sanayici eşinin hediyesi olan mücevherlerin, 1 trilyon lira edeceği sanılıyor.

Bir zamanlar dünyanın en ünlü divasının taktığı mücevherler açık artırmada. Ünlü soprano Maria Callas'ın mücevherleri, kasım ayında düzenlenecek müzayedede alıcısını bulacak.

Toplam 11 değerli mücevherin yaklaşık 700 bin dolar (1 trilyon lira) edeceği düşünülüyor. Mücevherlerin çoğunu Callas'a 1949 yılında evlendiği ünlü sanayici Giovanni Battista Meneghini hediye etmişti.

Koleksiyonun en önemli parçalarını, elmas ve yakutlar oluşturuyor. Callas'ın en çok taktığı yakut ve elmastan oluşan bir çift küpenin yaklaşık 25 bin dolara (36 milyar lira), yine yakut ve elmas gerdanlığın 140 bin dolara (202 milyar lira) ve aynı takımın bilekliğinin de 80 bin dolara (115 milyar lira) alıcı bulması bekleniyor. Koleksiyonun en pahalı parçası ise 11.7 kıratlık elmas bir yüzük.

Bu değerli yüzüğün 180 bin dolara (260 milyar lira) satılacağı tahmin ediliyor. Callas'ın zümrüte de düşkünlüğü olduğunu söyleyen Sotheby's Müzayede Evi mücevher bölümü yöneticisi Brett O'Connor, sopranonun sıkça taktığı zümrüt ve elmas gerdanlığın 30 bin (43 milyar lira) ile 50 bin dolar (72 milyar lira) arasında bir fiyata alıcı bulmasını bekliyor. Yine zümrüt ve elmas taşları olan bir yüzüğün tahmini fiyatı ise 140 bin dolar (202 milyar lira). 1977'de ölen Callas, mücevherlerini bir arkadaşına bırakmıştı.
(Radikal)
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.