Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Maradona'nın din çılgınlığı

Maradona'nın din çılgınlığı

Arjantinliler'in dünya futbolunun efsane ismine hayranlık derecesi çılgınlığa ulaştı. Hayranları kurulan 'Maradona Dini'ne akın akın koşuyor. Dünya şaşkın.

Dünya futbolunun efsanesinin adına kurulan din, çığ gibi büyüyor Yaklaşık 100 bin üye, her hafta Maradona'ya bağlılıklarını bildiriyor.

Müridler, Maradona'nın İngiltere'ye elle attığı gol, futbolun öldüğü an olarak yorumluyor. Dünya futboluna, bugüne kadar birçok efsane isim geldi. Ancak hiçbiri Diego Armando Maradona gibi ilgi görmedi. Arjantinli futbol idolünün adına kurulan din, her geçen gün çığ gibi büyüyor. 2005 Eylül ayında bu dine mensup üyenin sayısı 100 bine yaklaştı.

Kutsal günleri bile var
Yaklaşık 3 yıl önce Arjantin'in Rosario kentinde 400 kişi ile kurulan "Hand of God Church" (Tanrı'nın Eli Kilisesi), her yıl dünyanın dört bir yanından gelen Maradona hayranlarını, bu dine üye etmeye çalışıyor.

Din, Maradona'nın doğduğu yıl 1960'ı "Sıfır" yılı sayıyor. 1960 öncesini ise "D.Ö" yani "Diego'dan Önce" sonrasını ise "D.S" "Diego'dan Sonra" diye kabul ediyor. Maradona dininin, kutsal günleri de bulunuyor.

Maçları seyrediliyor
30 Ekim, yani Maradona'nın doğduğu gün ve 22 Haziran. İkinci tarih ise, Maradona'nın İngiltere'ye elle attığı gol. Kilisenin kitabında, Maradona'nın İngiltere'ye attığı o gol, futbolunun öldüğü gün olar belirtiliyor. Kilisenin ayinlerinde de Maradona'nın maç görüntüleri seyrediliyor.
Yayın tarihi: 15.10.2005
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.