Magazin

Manyetik fırtına geliyor

Manyetik fırtına geliyor

Güneşten kaynaklanan manyetik fırtına, dün dünyayı etkilemeye başladı.

Uzmanlar, güneşten gelen ek enerjinin, yeryüzünün manyetik alanını yüklü parçacıklarla bombardıman ederken, bu durumun, elektrik hatlarını, yüksek frekansların kullanıldığı havayolu iletişim şebekelerini ve uydu haberleşmesini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Manyetik fırtınayı izleyen, ABD'nin Colorado eyaletindeki "Space Environment" adlı merkezden Joe Kunches, "Fırtınanın orta derecede olacağını tahmin ediyorduk. Bu tahminimizde yanılmadık" dedi. Manyetik fırtınanın iki hafta etkili olması bekleniyor. Kunches, ABD'deki elektrik iletim şebekelerinde her şeyin yolunda olduğunu, ancak bu alanda çalışan uzmanlardan zaman zaman, fırtınanın bazı verileri değiştirdiği yolunda bilgiler aldıklarını kaydetti.

Ortaderecedeki fırtınanın, elektrik şebekelerinde voltaj ayarlamaları gerektirebileceği belirtiliyor. Manyetik fırtınalar sırasında, Güneş yeryüzüne olağanın üzerinde enerji gönderiyor. Kunches, "Bu enerjiyi içine çeken dünyanın manyetik alanı, şu anda kendini dengelemeye çalışıyor" dedi. Kunches, gelen fazla enerjinin dünyanın karanlık bölgelerinde dahafazla hissedilebileceğini, bunun nedeninin de karanlık kısımların, yüklediği fazla enerjiyi boşaltmaya çalışması olduğunu kaydetti. Fırtınanın henüz çok olumsuz etkisi olmadığı, yalnızca Everest´te bulunan dağcıların iletişim sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğu haberveriliyor.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü´nden Profesör Dale Gary, "Fırtına,şafak vakti çıplak gözle fark edilebilir. Gökyüzünde, ışık oyunları gözlenebilir" dedi. Manyetik fırtınanın, insanların psikolojik durumları üzerinde de etkili olduğu ileri sürülüyor.
Yayın tarihi: 25.10.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.