Magazin

Mankenler dünyası şokta

Mankenler dünyası şokta

1980'li yılların en popüler mankenlerinden Yusuf Azuz'a MS teşhisi kondu.

Bu haberle şoke olan eski meslektaşları, ona tedavi sürecinde gereken desteği vermek üzere kolları sıvadı. Vizyon Organizasyon mankenleri ve ajans sahibi Atilla Kalpakaslan, Azuz için 17-18-19 Aralık tarihlerinde "Nostalji Moda Günleri" adlı bir organizasyona imza atacak. Engin Koç, Atilla Saral, Esin Moralıoğlu, Merve İldeniz, Yaşar Alptekin, Tuğba Özay ve Deniz Pulaş'ın da arasında bulunduğu 40 manken, Olivium'da yapılacak moda günlerinde podyuma çıkacak. Organizasyondan elde edilen gelirle Azuz'un hastane ve bakım masraflarına destek olmak amaçlanıyor.

MS hastalığı nedir
Multiple Skleroz (MS) hastalığı, beyin ve omurilik hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi, sinirler boyunca vücudumuzun farklı yerlerinde elektriksel mesajlar gönderen bir telefon santrali gibidir. Bu mesajlar tüm hareketlerimizi kontrol eder. MS hastalığı, mesajların düzgün şekilde iletilmesini bozar. Sağlıklı sinir liflerinin çoğu, mesajların iletilmesini kolaylaştıran miyelin denen yağlı bir madde ile çevrelenmiştir. Bu doku, sinir liflerinin elektrik uyarılarını iletmelerine yardımcı olur. MS hastalığında miyelin parçalanır ve miyelinin yerini sertleşmiş dokular alır. Böylece mesajın geçişi engellenir. Sonuçta vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelir.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.10.2010
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.