Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mahkeme kararıyla 125 milyar kazandı

Mahkeme kararıyla 125 milyar kazandı

Kim 500 Milyar İster, mahkeme kararıyla yarışmaya hak kazanan Fırat Zengin için dün gece özel olarak ekrana geldi.

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde memur olarak çalışan 29 yaşındaki Fırat Zengin, 23 Haziran 2003 tarihinde yayınlanan 'Kim 500 Milyar İster' adlı yarışmada, 250 milyar lira değerindeki, 'ABD Başkanı Rutherford B. Hayes'in 1877'de, 'Şaşırtıcı bir buluş ama kim niye kullansın ki?' dediği buluş hangisidir?' sorusuna 'Gramafon' yanıtını verdi.

Zengin, doğru cevap 'telefon' çıkınca 16 milyarla yetinmek zorunda kaldı. Bunun üzerine Zengin, sorunun hatalı olduğunu ileri sürerek mahkemeye başvurdu ve ABD'nin Ohio eyaletindeki Presedential Center'dan Prof. Dr. Mervin Hall'ın görüşlerini mahkemeye delil olarak sundu.

BU SÖZ SÖYLENMEDİ
Gelen belgeye göre; Başkan Rutherford B. Hayes, soruya konu olan sözü hiç söylememişti. Sorunun hatalı olduğunu savunan Zengin'i Yargıtay da haklı buldu ve yarışmacının 250 milyarlık sorudan yarışmaya katılabileceği kararını verdi. 'Kim 500 Milyar İster' yayından kalktığı için dün Kanal D Ana Haber Bülteni'nin sonuna doğru özel bir bölümde yarışma tekrar ekrana geldi.

Zengin, Kenan Işık tarafından yöneltilen 'Aşağıdakilerden hangisi Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanındaki kahramanlardan biridir' sorusunun doğru yanıtının 'Selim Işık' olduğunu tahmin etmesine rağmen risk almayıp soruyu yanıtlamadı ve kurallar gereği 125 milyar alarak yarışmadan ayrıldı. Zengin, böylece bir yıl önce 16 milyar kazandığı yarışmadan hukuk mücadelesi sonucu 109 milyar daha almış oldu.
(Hürriyet)
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.