Magazin

Magnezyum yüksek tansiyonu önlüyor

Magnezyum yüksek tansiyonu önlüyor

Amerikalı bilim adamları, magnezyum mineralinin yüksek tansiyonu düşürücü etkisini, şimdiye kadar yapılan araştırmaları analiz ederek doğruladılar.

Alman Aerztezeitung tıp gazetesinde yayınlanan habere göre, ABD`nin Maryland eyaletindeki John Hopkins Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Dr. Edgar R. Miller ve ekibi, toplam 1220 kişinin katıldığı 20 araştırmayı incelediler.

Yapılan analiz sonucunda, günde 486 ile 927 miligram arasında magnezyumun oral yolla alındığında büyük tansiyonun (sistolik) ortalama 4,3 mmHg ve küçük tansiyonun (diastolik) ortalama 2,3 mmHg oranında düştüğü ortaya çıktı.

Miller, 243 ile 365 miligram arasındaki günlük dozun ise olumlu etki etmesinin beklenmediğini belirtti. Bilim adamları, magnezyum fazlasının zararı olmadığını, çünkü fazlasının sorun yaratmadan vücuttan atıldığını belirterek, bütün yeşil yapraklı bitkilerin, tahıl ürünlerinin, balık, ceviz, ayçiçeği, kakao, taze fasulye, bezelye ve kuşkonmaz gibi besinlerin magnezyum zengini olduğunu söylediler.
Yayın tarihi: 06.11.2002
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.