Magazin

Mağazalara jurnalci ajanlar

Mağazalara jurnalci ajanlar

Müşteri memnuniyetini esas alan bazı patronlar, çalışanlarını ve işyerinde olup biteni "ajanlarla" gözlüyor. İyi maaş alan ajanların birinci görevi jurnallik.

Daha önceleri gazetelere verdikleri ''özel takip'' ilanlarıyla müşteri arayan ve kendilerini ''ajan'' olarak tanıtan kişiler, şimdi de çeşitli internet sitelerine verdikleri ''mağaza ajanlığı'' kimliğiyle boy göstermeye başladılar.

"Sayın yetkili; işyerinizin ve mağazanızın müşterilerinize nasıl temsil edildiği, mağazanızda bulunan eksikler ve beğeniler ajanlarımız tarafından tespit edilerek, tarafınıza bir adet CD ile sesli ve görüntülü olarak raporlanır" yönündeki ilanlarla müşteri arayan mağaza ajanları, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de sıkça uygulanan, ancak Türkiye'de pek bilinmeyen bir yöntemi işadamlarına sunuyorlar.

İşinin gizliliği nedeniyle ve ''deşifre'' olmamak için kimliğini açıklamayan, piyasada ise ''ata'' rumuzuyla tanınan bir mağaza ajanı, emniyet foto-film şubesinde 10 yıl çalıştıktan sonra bu işe başladığını söyledi.

Mağaza ajanı, müşteri gibi girdikleri mağazada yaşanan olayları, çalışanların insan ilişkilerini, müşterilerin mağazadaki memnuniyet veya memnuniyetsizliklerini, işyerinin güvenlik konusundaki zaafları ile temizlik durumunu, patrona rapor ettiklerini bildirdi.

Bu işlemleri yaparken gizli kamera ile fotoğraf makinesi kullandıklarını belirten ''ata'', işyeri sahibi ile anlaştıkları için yaptıkları araştırmanın yasal olduğunu kaydetti.

PATRON VE MÜŞTERİ AÇISINDAN YARARLI

Mağaza başına günlük ortalama 200 dolar ile ulaşım, gibi diğer harcamaları talep ettiklerini ifade eden ''ata'', Türkiye'de henüz bilinmemesine rağmen, son bir ayda gazete ve internet ilanlarının yanı sıra müşterilerinin tavsiyesiyle yaklaşık 15 iş aldıklarını anlattı.

Mağaza sahiplerinin, yaptırdıkları işten memnun kaldığını dile getiren ''ata'', rapor hazırladıkları mağazaların isimlerini ise ''ileride tekrar çalışma yaparız'' gerekçesiyle açıklamadı.

Bu tür denetimlerin hem patron, hem de müşteriler açısından yararlı olduğunu vurgulayan "ata", yaptıkları çalışmanın müşteri memnuniyetini artıracağını söyledi.
Yayın tarihi: 09.04.2002
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.