Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Madem ki ölmedik, şiir yazalım...

Madem ki ölmedik, şiir yazalım...

Kıbrıs'ta karşı cephelerde savaşan KKTC'li şair Fikret Demirağ'la Rum şair Yorgos Moleskis, 30 yıl sonra İstanbul'da satranç oynadı.

Satranç masasının solundaki KKTC'li şair Fikret Demirağ (62), sağındaki de Kıbrıs Rum Kesimi'nden şair Yorgos Moleskis (57). 20 yıl önce bir şiir dinletisinde tanıştıklarında, 1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı'nda karşı cephelerden birbirlerine ateş ettiklerini öğrenince çok şaşırdılar. O günden sonra arkadaş olan Demirağ ve Moleskis, "Meğer az kalsın birbirimizi öldürecekmişiz. Şimdi birbirimizin şiirlerini kendi dillerimize çeviriyoruz" dedi.

Karşılıklı satranç oynamayı çok sevmelerine rağmen, kuzey ve güney arasındaki geçiş yasağı yüzünden bugüne dek çok az görüşebildiklerini söyleyen Demirağ, "Yorgos, Magosa'da, ben Lefkoşa'da oturuyorum. Birbirimize hem yakın hem de çok uzaktık. İyi ki sınırlar kalktı. Bizim çektiğimizi çocuklarımız çekmeyecek" diye konuştu. 20 şiir kitabı olan Demirağ ile 12 kitabı bulunan Moleskis, kendilerini Kıbrıslı Türk ve Rumların barışa kavuşmalarına adamış sanatçılardan yalnızca ikisi.

Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği'nce (KIBES) İstanbul'da düzenlenen "Artists and Artist İstanbul'da" adlı etkinlikte şair, müzisyen, ressam, film yönetmeni Kıbrıslı Türk ve Rum 29 sanatçı bir araya geldi.

Barış sergisini açabildik
İlk buluşmalarını, Kıbrıs'ta değil İsveç'in Gotland adasında gerçekleştirdiklerini belirten sanatçıların sözcüsü şair Neşe Yaşın, "Kıbrıs'ta acı bir gerçek vardı. Birlikte ortak bir sergi açamıyorduk. Bir diplomat eşi Türk tarafındaki arkadaşlarımızın eserlerini Rum tarafına geçirdi. Hatta sınırda kaçakçılıkla suçlandı. Zor da olsa sonunda 'Barış' konulu karma sergimizi açabildik" dedi.

İstanbul'da buluşmalarını çok önemsediklerini söyleyen şair Andreas Charalambous, "İstanbul bir hoşgörü kenti. Kıbrıs'ta aramızda dil, din, kültür farklılıklarının olması birbirimizden ayrı yaşamamız gerektiği anlamına gelmez. Sanatın sınırı yoktur. Kıbrıs sorunu 30 yıldır hayatımızı, yaratıcılığımızı etkiliyor. Bu kapanmayan yarayı artık sarmanın zamanı geldi geçiyor" diye konuştu.

Fikret Demirağ
Yurdundan Gitmekte Olana Şarkı
Bir, Ebabillerin sesi eksilmesin içinden
İki, Yüreğinde ağır bulutlar barındırma
Üç, Zeytin hışırtıları azalmasın hiçbir biçimde
Dört, Yurdunun kokularını gümrükte bırakma
Bir gün taze yaz
kokularıyla
dön yurduna...

Yorgos Moleskis
Barış Toplantısında Kör Bir Konuşmacı

Sahneye çıktı bir kör konuşmacı,
açtı yazısını
ve parmaklarıyla tek tek dokunup sözcüklere konuşmaya başladı
Rumca konuşan bir Türk;
Türkçe - Rumca sözleri
milliyeti belirsiz kuşlar gibi
uçuverdi sınırlar üzerinden...
(Milliyet)
555
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.