Magazin

MI6 ilanla eleman arıyor

MI6 ilanla eleman arıyor

İngiltere'de Dış İstihbarat Servisi MI6, 100 yıllık tarihinde ilk kez ilanla eleman arıyor.

İngiltere'de Dış İstihbarat Servisi MI6'in adını, ünlü hayal kahramanı casus James Bond'dan daha iyi duyuran bir karakter olmamıştır herhalde. 007'nin bir gazete ilanıyla işe girdiğini düşünmek çok kolay olmasa da MI6, yeni casus arayışında bundan böyle bu yolu tercih edecek.

Eskiden, ihtiyaç duyulan casuslar, fısıltı gazetesi yoluyla, Oxford ve Cambridge üniversitelerinin en parlak öğrencileri arasından seçilirdi. Ancak zaman değişti ve farklı kültürel geçmişe sahip kişileri bünyesine katmak isteyen MI6 de halka açıldı.

İstihbarat Servisi'nin ilanında, yapılan görev, "Tüm dünyada faaliyet göstererek İngiltere'yi daha güvenli ve gelişmiş bir ülke haline getirmek" olarak tanımlanıyor. Aranan özellikler ise, 'beceriklilik ve baskı altında görevini yerine getirebilmek' şeklinde açıklanıyor.

Bu görev karşılığında aldıkları ödüller ise hiç de James Bond'un aldıklarına benzemiyor. Başarılı çalışanlar, biraz daha uzun annelik ya da babalık izniyle, işe rahat gidip gelmeleri için bir bisikletle ödüllendiriliyorlar.

MI6'in bu ilanına yanıt vermek isteyenlerin 21 yaşını doldurmuş İngiliz vatandaşları olması ve fiziksel olarak sağlıklı olmaları gerekiyor.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 27.04.2006
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.