Magazin

Lüksün yerini otantik aldı

Lüksün yerini otantik aldı

Günümüzün modern yaşamı, insanların eskiye olan özlemini daha da artırıyor. İnsanların eskiye olan bu özlemi, birçok meslek dalında olduğu gibi, insanlara yemek sunan lokanta ve lüks restoran sahiplerinin de dikkatini çekiyor.

Yemek sektöründeki işletme sahipleri, lokanta ve lüks restoranların yanı sıra otantik döşenmiş mekanlarda hizmet vermeye başladılar. Çok pahalı olmayan bu mekanlara her kesimden insan geliyor. Otantik mekanda, yöresel yemek yaygınlaşıyor. Müşteriler, bir taraftan yemeklerini yerken, diğer taraftan da bir sergiyi gezer gibi, duvarları, yerleri ve masaları süsleyen otantik malzemeleri inceleme fırsatı buluyorlar.

Gaziantep`in ilk otantik lokantası özelliğine sahip İncilipınar Sofrası`nın efi Yakup Kartal, A.A muhabirine, "Otantik lokantalara ilgi artıyor. Gaziantep`te otantik olarak döşenmiş 4 restoran var. Yakında daha da artar. Artık, insanlar yemek yerken çok lüksü aramadıkları gibi, yemek zamanını da yalnız karın doyurma süreci olarak görmüyorlar" dedi.

Otantik mekanların, hatta, baraka türü yerlerde hazır yemek satanların büyük ilgi gördüklerini anlatan Kartal, şöyle devam etti: "Lokantamız, Gaziantep kültürünü yansıtıyor. Yöresel yemek satıyoruz. Müşteriler, yöreye özgü yemekleri, 100-150 yıllık geçmişi olan malzemelerle yeme zevkini tadıyor. Ayrıca, Gaziantep`in yemek kültürü ve tarihi hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Bu mekanlar, müşterileri rahatlatıp, iştahlarını açıyor. Yabancılar lokantaya ilk girişlerinde şaşkınlık yaşıyorlar.

Müşteri, küçük kulübede börek pişiren kadınları görünce değişik bir atmosfere girmiş oluyor. Lokantanın girişi, duvarlar ve masaları süsleyen otantik eserler, müşterileri başka bir aleme götürüyor. Yemekleri ile ünlü olan kentimizin, kısa sürede, yemek kültürüyle birlikte 150 yıllık tarihi hakkında bilgi sunmuş oluyoruz."
(AA)
Yayın tarihi: 04.12.2002
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.