Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Lorenzo'nun umudu

Lorenzo'nun umudu

İki yıl ömür biçilen ve dramı 'Lorenzo'nun Yağı' adıyla filme çekilen çocuk, şimdi 25'inde. Yağ onu iyileştiremese de başkalarına şifa oldu.

'Lorenzo'nun Yağı' filmi, İtalyan Lorenzo Odone'yi tüm dünyaya tanıttı. Yedi yaşında, ölümcül ALD hastalığına yakalandığı anlaşılan ve doktorların en fazla iki yıl ömür biçtikleri Lorenzo, şimdi 25 yaşında. Lorenzo'yu yaşattığı söylenen yağın ne kadar etkili olduğu hep tartışma konusu oldu. Güncel bir araştırma 'Lorenzo'nun yağı'nın gerçekten işe yaradığını gösterdi.

Her şey 18 yıl önce başladı. Hareketli bir çocuk olan Lorenzo Odone birdenbire sık sık düşmeye, sağa sola çarpmaya başladı. Lorenzo'nun, körlük, konuşamama ve felçle kendini gösteren genetik hastalık ALD'ye yakalandığı ortaya çıktı. ALD, X-kromozomundaki bir genetik hatadan kaynaklanıyor. Belirtileri görme ve duyma bozukluklarıyla başlayarak saraya benzer nöbetler, felç ve demansla sürüp, hastaları ölüme götürüyor.

Babası keşfetti
Her şeye rağmen umudunu yitirmeyen baba Augusto Odone, gecesini gündüzüne katarak aylarca bu hastalığı araştırdı, dünyanın çeşitli yerlerindeki uzmanlarla temasa geçti. Baba, sonunda oğlunu iyileştireceği söylenen ve hastalığa neden olan kandaki uzun zincirli yağ asitleri seviyesini normale indiren bir yağın varlığını keşfetti. Yağ, Lorenzo'nun hastalığını iyileştirmediyse de durdurdu.

Amerikan, İtalyan, Belçikalı ve Alman bilim adamlarından oluşan bir ekip 10 yıllık bir çalışmayla, 'Lorenzo'nun yağı'nın yararlı olduğunu saptadı. ABD Baltimore'daki Kennedy Krieger Enstitüsü'nde görevli ve ALD üzerine dünyadaki sayılı otoritelerden Dr. Hugo Moser yönetimindeki ekip, ALD'ye genetik olarak yatkın, ancak henüz hastalığın semptomlarının görülmediği 120 çocuğa 'Lorenzo'nun yağı'nı uyguladı. Bu çocuklardan 83'ü ALD'ye yakalanmadı. Araştırma, yağın hastalığa yakalanmış kişilerde etkili olmadığını ama ALD'ye yatkın olanların yakalanmasını önlediğini ortaya koydu. Dr. Hugo Moser'e göre yağ hastalığın ortaya çıkmasını yüzde 50 engelliyor.

Hastalıktan koruyor
Dr. Moser ve ekibinin keşfi son derece umut verici: Birtakım testlerle genetik olarak ALD riski taşıyan çocukları saptamak ve böylece 'Lorenzo'un yağı'nı uygulayarak onları acı sondan korumak mümkün. 'Lorenzo'nun yağı'nı dünyaya tanıtan ve böylece binlerce çocuğun hayatını kurtaran Augusto Odone, bu sonuca en çok sevinen kişilerden biri oldu. Augusto Odone, umudunu ve azmini yitirmedi: Hâlâ, felçli olarak evde yatan ve artık yetişkin bir genç olan oğlu Lorenzo'yu iyileştirecek bir ilacın peşinde...
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.07.2004
578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.