Magazin

Lopez: Öldürülmek umurumda değil

Lopez: Öldürülmek umurumda değil

Yüzlerce kişinin ölümüne yol açan olayları deşenlerin ölümle tehdit edildiği hatırlatıldığında Lopez, 'Kimin umurunda! Yaşayıp görürüz...' diyor.

Alin Taşçıyan / Milliyet

Berlin Film Festivali'nde yarışan "Bordertown", Meksika-ABD sınırındaki Juarez kentinde işçilerin sürekli saldırıya, tecavüze uğrayıp öldürülmesini, hükümetin bu konuda önlem almadığı gibi olayları örtbas etmesini ve basına sansür uygulamasını konu alıyor.

14 yıldır 400'den fazla kadının cesedinin bulunduğu, kayıpların sayısının 5 bin civarında olduğu Juarez'de olayı araştıran gazeteciler de öldürülüyor, kurbanların yakınları tehdit ediliyor.

Ucuza çalıştıkları için tercih edilen kadın işçilerin hayatlarına değer verilmemesini eleştiren filmde Amerikalı Latin bir gazeteciyi canlandıran Jennifer Lopez, Uluslararası Af Örgütü Ödülü'ne değer görüldü. Bu ödül için "Gurur duydum" diyen Lopez ile kariyerindeki yeni sayfayı konuştuk.

Juarez cinayetlerinden nasıl haberdar oldunuz?
Yönetmen Gregory Nava sayesinde... ABD'de yaşıyoruz, ama sınırın ötesinde olup bitenlerin farkında olmuyoruz. Bu olayı duyurmak için "Bordertown"ı yapmak istedim.

Juarez'deki kadınların içinde bulunduğu koşulları öğrenmek hayata bakışınızı etkiledi mi?
Evet, çok... Böyle bir şeyin olduğunu bilip de eylemsiz kalamazsınız. Yardım edebileceğim bir şey olduğunun da farkındaydım. Umarım yaptığım iş, dünyanın durumu öğrenmesini sağlar.
Yayın tarihi: 18.02.2007
679
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.