Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Londra'nın havası değişti

Londra'nın havası değişti

Yapıtlarında 'doğadan aldığını doğaya teslim eden' kuzeyli sanatçı Olafur Eliasson, 'Hava Durumu' yerleştirmesiyle Tate Modern'de. Sergi, yağmurlu Londra'nın ortasında dev bir güneş parıldatıyor.

Güncel sanatın dikkat çeken imzalarından, kuzeyli sanatçı Olafur Eliasson'un Tate Modern Sanat Galerisi'nde açtığı, ekolojik ve psikolojik içerikli 'Hava Durumu' (The Weather Report) adlı ücretsiz sergi, Londralıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Galerinin, Unilever firmasının katkılarıyla 1999 yılından bu yana sürdürdüğü 'Unilever Dizisi'nin dördüncü sergisi olma özelliğini taşıyan Eliasson'un çalışmasından daha önce, Fransız-Amerikalı sanatçı Louise Bourgeois, Britanya-Hint asıllı Anish Kapoor ve önceki yıl kaybettiğimiz İspanyol heykeltıraş Juan Munoz'un eserleri Tate Modern çatısı altında sergilenmişti. Mekânın 'Türbin' bölümüne, sokak lambalarıyla yaratılmış dev bir ışık arkı biçiminde kurulan dev yerleştirme sergisinde Eliafsson, doğaya öykünerek yarattığı devasa yapay, sarı güneşle izleyicilerin değişen fizyolojik, psikolojik ve atmosferik koşullar karşısında yaşadıkları algılama sürecine de meydan okuyor.

Sergileyeceği eserlerin yer alacağı ülkelerin coğrafi, kültürel ve atmosferik koşulları üzerine derinlemesine yaptığı araştırmalarla tanınan Eliasson, "Her şehrin kendi iklimi vardır" derken, teknoloji, mimari ve doğa arasındaki ayrımı da yapıtlarıyla ortadan kaldırmaya çalışan bir sanatçı olduğunu kanıtlıyor. Çalışmalarında genellikle buhar, volkanik taş, buz, ateş, rüzgâr gibi 'doğal' malzemeleri seçen İzlanda/Danimarka kökenli güncel sanatçı, Tate Modern'deki sergisinde Britanya'nın müzmin görüntüsünü teşkil eden hava durumunu yeniden gündeme getirmiş bulunuyor. Sanata bakış açısını, eser karşısındaki kişisel/kolektif deneyimin hazır bilgi ve tahminden farkını özetleyen eserleriyle ortaya koyan Eliasson'un sergisinin küratörlüğünü Susan May üstlendi.

Tam bir 'kültür göçmeni'
1967 yılında Kopenhag'da dünyaya gelen Eliasson, aynı kentteki Kraliyet Sanat Akademisi'nden mezun olduktan sonra şu anda yaşadığı ve çalıştığı Almanya'nın Berlin kentine göç etmiş. New York Guggenheim ve New York Güncel Sanat Müzesi gibi önemli noktaların daimi koleksiyonlarında eserleri bulunan Eliasson halen, Milton Keynes'aaki 'Açık Üniversite'nin Coğrafya Bölümü'nde çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan, Eliasson'un 21 Mart'a kadar izlenebilecek sergisi dolayısıyla sınırlı sayıda hazırlanan 'Yağmur Damlası' heykelleri ve kullanıcısına sadece ıslandığında özel bir mesaj ileten ilginç bir şemsiye de, Tate Modern'in sanal 'dükkân'ında satılıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.12.2003
451
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.