Magazin

Lodos fena esecek!

Lodos fena esecek!

Lodos pazar günü yurdun batısında fırtına şeklinde esecek. Ardından özellikle Marmara'da yer yer yağış görülecek.

Prof. Dr. Cemal Saydam

Her hafta bir uyarı yapmak sanki adetten oldu gibi ama kışın her lodosta, özellikle Marmara genelinde ve Bursa'da, birkaç aileyi karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle kaybetmek artık bize yakışmıyor. Üstelik o kadar basit çaresi de varken. Tabiat kış mevsimi öncesinde, daha ısınma ihtiyacına gerek olmadığı bir dönemde, sobalı evlerde oturanların bacalarını denemeleri için kuvvetli lodos fırtınasını bu hafta sonu hizmete sunuyor. Eğer bu hafta sonu rüzgar baca deliğinizden geri tepiyorsa, kışın aileniz için tehlike çanları çalıyor demektir. Çare bacanıza, rüzgar gücü ile dönerek emiş yapan sistemlerden taktırmak. Lütfen ihmal etmeyin, basit bir masrafla kömür zehirlenmesinden kendinizi ve ailenizi kurtarabilirsiniz.

Hafta sonunda lodosla birlikte tüm yurtta aşırı çöl tozu bekleniyor. Aman yağışlarda dikkat edin. Çok ince kil mineralleri içeren bu tozlar lastikle yol arasına girince arabanızı kaydırabilir. Tabii ki yağışlardan yararlanın uyarısını da yapacağım. Mümkün olabildiğince ıslanın, yağmur suyunu toplayıp evdeki saksılarınıza ve akvaryumunuza dökün, evcil hayvanlarınızı da yürüyüşe çıkarın. Bırakın bol bol ıslansınlar. Havalar daha o kadar soğumamışken bereketli yağışlardan yararlansınlar. Kasımdan sonra, gelecek bahara kadar artık bu uyarıları yapmayacağım.

Balkanlar'dan serin, Sahra'dan sıcak ve tozlu bir hava dalgası
Sıcak bir haftayı geride bıraktık. Hafta sonuna Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yine yazdan kalan günlerle başlayacağız ancak bu durum yurdun batısında pek fazla devam etmeyecek. Hafta sonuna batıda her geçen saat kuvvetini artıran lodos ile başlayacağız. Balkanlar'dan gelen serin hava nedeniyle de sıcaklıklarda 4-5 derecelik azalmalar görülecek. Cumartesi günü etkili bir yağış beklenmiyor. Tüm yurtta iç bölgelerde 9-10, kıyı kesimlerde ise 15-18 dereceden daha düşük bir sıcaklık olmayacak.

26 Eylül Pazar günü batıda lodos fırtına şeklinde eserken Samsun- Ankara-Antalya hattının doğusunda yine yaz mevsiminden kalma bir gün yaşanacak. Bu bölgelerimizde sıcaklık 20 derecenin altına inmeyecek. Ege sahil kesiminde, özellikle Kuzey Ege'de yer yer etkili yağış beklentisi mevcut. Günün ilerleyen saatlerinde rüzgar etkisini yitirecek ve önümüzdeki haftaya sakin bir şekilde girmemizi sağlayacak.

27 Eylül haftasına batıda yine hafif esen lodosla başlayacağız. Ancak bu hava sadece Çanakkale ve civarında, Trakya ve Marmara bölgesinde etkili olacak ve sıcaklıkların 3-4 derece azalmasına yol açacak. Diğer bölgeler Sahra'dan gelen sıcak ve tozlu hava dalgası nedeniyle ısınacak. Zonguldak-Eskişehir-Antalya hattı batısında yağış bekleniyor. Özellikle Marmara'da yer yer etkili yağış görülecek.

28 Eylül Salı günü bu sıcak hava dalgası Balkanlar'dan gelmesi beklenen serin havanın dağılmasına ve yeniden mevsim normallerine dönülmesine neden olacak. Yağışlı hava da Sinop-Eskişehir-Muğla ekseninde yurdun doğusuna doğru kayacak, sıcaklıklarda azalmalar izlenecek. Doğudaki ısınma ise devam edecek ve sıcaklıklar yeniden 24-25 derecelere çıkacak.

29 Eylül Çarşamba günü batı bölgelerimizde sıcaklıklar yeniden azalmaya başlayacak. 28 Eylül'de görülen yağışlar bir günlüğüne de olsa etkisini kaybedecek.

30 Eylül Perşembe ve 1 Ekim Cuma günlerinde Eskişehir-Ankara- Van-Trabzon hattının kuzeyinde serin havaya bağlı olarak yağış beklentisi mevcut. Güney bölgelerimizde havalar yine sıcak olacak ve böylece bir ayı daha geride bırakacağız.

Uzun dönemli beklentilere göre ekim ayının ilk haftasının ilk yarısı özellikle kuzeyde yağışlı geçecek. Hafta ortasından itibaren, 6-7 Ekim tarihinde batıda ve güneyde lodosla birlikte etkili yağışlar bekleniyor. Açık havada yapılması gereken işlerinizi bu tarihe kadar tamamlamanızda yarar var.
Yayın tarihi: 25.09.2004
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.