Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ILO: Sorun işyerinde ayrımcılık

ILO: Sorun işyerinde ayrımcılık

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), işyerlerinde kadınların, azınlıkların, dini grupların ya da göçmenlerin maruz kaldığı ayrımcılığın, halen tüm dünyada etkin olduğunu açıkladı.

ILO'nun işyerlerindeki ayrımcılığı içeren "işte eşitlik zamanı" başlıklı raporunu hazırlayan Manuela Tomei, basın toplantısında ayrımcılığın evrensel bir sorun olduğunu belirtti ve "dünyada bu sorunun olmadığı tek bir ülke bile bulunmadığını" söyledi.

Kadınlar ve AIDS'lilerin çektikleri
İşyerlerindeki ayrımcılığa ilişkin olarak küresel boyutta ilk kez hazırlanan 136 sayfalık raporda, işyerlerinde ayrımcılığın eskiye oranla daha az kaba olsa da sürdüğü, ülkeden ülkeye farklılık gösterse de her yerde varolduğu ve işçilerin genel mutluluğu ile olayın ahlaki boyutu kadar işyerindeki verimliliği de etkilediği belirtildi. Raporda, bir ülkede etnik azınlıkların çocukları çalışmaya zorlanırken bir başkasında AIDS hastalarının kötü işlerde çalışmaya zorlandığına, başka yerlerdeyse iyi donanımlı kadınların üst düzey işlerde görmezden gelindiğine dikkat çekildi.
(AA)
Yayın tarihi: 12.05.2003
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.