Magazin

Liselilere kaygı önleme merkezi

Liselilere kaygı önleme merkezi

Öğrencilerin aşırı kaygı ve dikkatsizlik yüzünden ÖSS sınavında başarısız olduğunu belirten uzmanlar, öğrencilere, küçük porsiyonlar halinde ders çalışmalarını öneriyor.

International Hospital'da hizmet veren 'Gençlik Sorunları Merkezi'nden Psikolog Ferahim Yeşilyurt, yapılan araştırmalara göre, her beş öğrenciden birinde sınav kaygısı bulunduğunu belirtti.

Bu nedenle erken dönemde gençlere kaygı azaltma teknikleri öğrettiklerini kaydeden Psikolog Ferahim Yeşilyurt, 'ÖSS'ye hazırlananlara psikolojik check-up hizmeti veriyoruz. Bu programda öğrenciye depresyon, kaygı ve dikkat testi yapıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlara göre de, kaygı azaltma, dikkati önleme tedavisi uyguluyoruz' dedi.

Sınav kaygısı duyan öğrencilerin vücudunda bazı değişiklikler olduğunu belirten Yeşilyurt, çarpıntı, düzensiz kalp atışı, düzensiz nefes alıp verme, hava açlığı, ellerde titreme, ateş basması, baş dönmesi, bayılma hissi, kas yorgunlukları, uyuşma ve titremeler görüldüğünü de söyledi.

Sınav öncesi mutlaka yapın
 • Zamanınızı planlamaya çalışın: Diyet yapar gibi ders çalışın. Önce kısa sürelerle masa başında oturun, dergi, kitap karıştırın. İlk gün 5-10 soru çözün, sonraki günlerde sayıyı artırın.


 • Hareket bozukluklarına karşı koyun: Sınavın yaklaştığı zamanlarda çok ders çalışmak yerine, eğlenceli sporlara zaman ayırın.


 • Zevk aldığınız hobilere sarılın: Sinema ya da açık havada yürüyüş yapmayı tercih edin. Güzel şeyler düşünmeye çalışın.


 • Ekstra sorunlardan kaçının: Çatışmalardan uzak durup, sınav stresinize başka stresler eklemeyin.


 • Beslenmeye ve uykuya dikkat edin: Şekerli gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durup düzenli beslenin. B vitamini takviyesi alın. Her gün aynı saatte yatın.
 • Yayın tarihi: 21.04.2005
  398
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.