Magazin

Liseli gençler intihar

Liseli gençler intihar

Liseli gençlerin yüzde 50'sinin gelecekten umutsuz, yüzde 24'ünün akıllarından intihar düşüncesini geçirdiği ortaya çıktı. 2353 öğrenci arasında yapılan araştırmadan çıkan sonuç: Gençlerin yüzde 14'ü intihar planı yapmış, yüzde 6'sı intihara teşebbüs etmiş.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından liseli gençler arasında yapılan araştırmada, öğrencilerin yüzde 50.5'inin gelecekten umutsuz olduğu, yüzde 24.4'ünün akıllarından intihar düşüncesini geçirdiği saptandı.

Aile Hekimliği Anabilim Dalı'ndan 7 öğretim görevlisinin 2 yıl sürdürdüğü "Liseli Adolesonlarda İntihara Yönelik Riskli Davranışlarla" ilgili araştırmada, Adana'daki 10 lisede toplam 2352 öğrenci ile görüşüldü.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, ortaya çıkan ürkütücü sonuçları şöyle değerlendirdi:

"Son 30 yılda dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi ülkemizde de liseli gençler arasında intiharlarda kaygı verici artışlar görülmektedir.

Yüzde 6 intiharı denemiş

Elde ettiğimiz sonuca göre büyük çoğunluğu kızlar olmak üzere araştırma kapsamındaki gençlerin yarısında umutsuzluk ve mutsuzluk tespit edilirken, yüzde 24.4'ünün akıllarından intihar düşüncesini geçirdiği, yüzde 14.1'inin nasıl intihar edebileceği hakkında plan yaptığı, yüzde 6.2'sinin intihar girişiminde bulunduğu, intihar girişiminde bulunan öğrencilerin ise yüzde 24.1'inin tedavi gördüğü belirlendi. Ayrıca intihar düşüncesi, planı ve sıklığının kızlarda daha yüksek olduğu ortaya çıktı."

Elde ettikleri sonuçları, Adanada gerçekleştirilen 5'inci Aile Hekimliği Kongresine de sunarak, kongreye katılan doktorlara önerilerde bulunan Prof. Dr. Bozdemir anket çalışmasının öteki detaylarını da şöyle anlattı:

Nasıl önlemler alınabilir?

"Açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların yöneltildiği ankete Adanadaki 10 ayrı lisede öğrenim gören yüzde 51.1'i erkek, yüzde 49.9'u kız olan 2352 öğrenci katıldı.

Öğrencilerin yüzde 34.7'si lise 1, yüzde 36.6'sı lise 2, yüzde 28.7'si ise lise 3'te olup, yaş ortalamaları 16.5. Yapılan değerlendirmede sonuç olarak liseli gençler arasında intihara yönelik riskli davranışların sık görüldüğü tespit edildi.

Bu nedenle aile hekimleri görüşmeleri sırasında adolesan dönemindeki gençleri intihar düşüncesi ve planı hakkında rutin olarak sorgulamalı ve riskli grupları belirlenmelidir.

üpheli durumlarda da önlem için çocuk veya erişkin psikiyatrisi, yerel ruh sağlığı merkezleri, aile çocuk servisleri ve kriz hatları ile irtibat kurmalıdır."
Yayın tarihi: 05.04.2002
544
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.