Magazin

Liselere prezervatif otomatı

Liselere prezervatif otomatı

Berlin'deki çocukların sağlıklı bir cinsel yaşam sürmesini isteyen yetkililer, liselerde hem erkek, hem de kız tuvaletlerine prezervatif makineleri koymaya karar verdi.

Charlottenburg-Wilmersdorf semtleri okul yönetimi sorumlusu Reinhard Naumann, otomat üreticileri için ihale hazırladıklarını belirterek, "Sorumluluğumuzdaki tüm okullardaki tuvaletlere prezervatif otomatları koyacağız. Gençler birkaç aya kadar otomatlardan prezervatif alabilirler" dedi.

Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin Berlin Eyalet Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Andreas Koska, özellikle genç kızların prezervatif bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, "Barlarda prezervatifleri sadece erkekler tuvaletinde bulabiliyorsunuz. Şimdi okullarda tüm tuvaletlere konulacak makineler sayesinde herkes prezervatif alma şansına sahip olacak" diye konuştu.

Cinsel tatmin baskısı yaratır mı?
Berlin Eyaleti Ebeveynler Komisyonu Başkanı Andre Schindler de "Çocuklarımız için bu gerekli mi bilmiyorum, ancak bu uygulamaya karşı da değiliz" dedi.

Öte yandan, karar tepki gösteren de yok değil. İdarenin kararına karşı çıkan Berlin Başpiskoposluğu sözcüsü Stefan Förner, uygulamanın yanlış bir sinyal olarak algılanabileceğini savundu. Förner, "Öğrenciler cinsellik konusunda aydınlatılacakları yerde, daha da fazla cinsel tatmin baskısı altına girebilirler" şeklinde görüş belirtti.
Yayın tarihi: 08.10.2003
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.