Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Lise öğrencisi psikolojik sorun sahibi

Lise öğrencisi psikolojik sorun sahibi

İstanbul'da lise öğrencileri arasında yapılan araştırma, öğrencilerin çoğunun ciddi psikolojik sorunları olduğunu ortaya koydu.

İstanbul'daki 7 lisede öğrenim gören ve 14-20 yaşları arasındaki 422'si erkek, 959 öğrenci arasında yapılan araştırma, gençlerin psikolojisinin sağlıksız olduğunu kanıtlar nitelikte. Keyifsizlik, durgunluk ve karasızlık ile ergen ruh sağlığı sorunlarının ele alındığı araştırmada, her üç öğrenciden birinin keyifsiz ve durgun, gündelik işlerden zevk alamama, karar vermede güçlük ve kendisini sürekli baskı altında hissetme gibi şikayetlerinin bulunduğu belirlendi.

Ayrıca her dört gençten birinin kişisel sorunlarla uğraşamama, mutsuzluk ve yaptıkları işe dikkatini verememe gibi sorunları olduğu saptandı. Bu şikayetlerin kızlarda daha yaygın olduğunu görülüyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalıöğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Eskin, kız öğrencilerin endişe nedeniyle erkeklerden daha fazla uykusuzluk çektiğini, karar vermede güçlük yaşadığını ve özgüven duygularının gelişmediğini belirterek şöyle konuştu:

Çocukluk dönemiyle karşılaştırıldığında, ruh sağlığı sorunlarının ergenlikte artış gösterdiğini ve duygusal iniş çıkışların daha yaygın yaşandığını görüyoruz. Yetişkinliğe adım atıldığı bu dönemde vücutta ve bilişsel yetide meydana gelen değişimler karşısında, gencin ciddi olarak 'Ben kimim ?' sorusuna yanıt aradığı dikkat çekiyor. Ailelerin bu durumdaki gençlere destek olmalarını tavsiye ediyorum.
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.