Magazin

"Light" sigaranın cezası "hard" oldu

"Light" sigaranın cezası "hard" oldu

Philip Morris'e ürünlerinin üzerine "Light" (hafif) yazdırarak müşterilerini aldattığı gerekçesiyle dava açıldı. Şirket 10.1 milyar dolar cezaya çarptırıldı.

ABD'de, sigara devi Philip Morris USA'ya, "light" (hafif) olarak piyasaya sürülen sigaraların daha az zararlı olduğuna inanan tüketiciyi yanılttığı gerekçesiyle 10.1 milyar dolar yaklaşık (17 katrilyon TL.) para cezası verildi. Illinois'teki Madison bölge yargıcı Nicholas Byron, kararında, firmanın Marlboro Lights ve Cambridge Lights gibi "hafif" sigaraların diğerlerine oranla daha az zararlı ya da tiryakiler için daha güvenli olduğu konusunda tüketicileri aldatmayı amaçladığını belirtti.

Temyize gidecek
Davacı avukatlar, bu kararın emsal oluşturabileceğini söylerken, Philip Morris firması karara karşı temyize gideceğini açıkladı. Illinois'te Marlboro Lights ve Cambridge Lights içen 1 milyon tiryaki adına açılan dava, bir sigara şirketinin müşterilerini aldattığı iddiasıyla açılan ilk dava olma özelliğini taşıyor. Bu dava, tiryakilerin sigara yoluyla hastalanması gerekçe gösterilerek değil, şirketin tiryakileri ürünlerinin "light" olduğunu öne sürerek aldatması gerekçe gösterilerek açıldı.
Yayın tarihi: 23.03.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.