Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Light' gıdalara dikkat!

'Light' gıdalara dikkat!

Yaz yaklaşırken kışın alınan kiloları vermek için tüketilen 'light' ürünlere karşı uzmanlar uyarıyor.

Şişmanlığın bir tehdit haline gelmesi ve görülme sıklığının hızla artmasıyla 'light' ürünlerin tüketiminde de büyük bir artış var. Ancak uzmanlar, bu dönemde yapılan en büyük yanlışın dengesiz beslenme olduğunu da belirtiyor.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeçil Kenar, 'light' ürünlerin miktarında ve çeşidinde tehlikeli bir artış yaşandığına dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

Yanılgıdan dolayı artış
"Zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen bireylerin piyasadaki light ürünlerin çok düşük kalorili veya kalorisiz olduğu sanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde büyük bir artış gözlemliyoruz"

'Ciddi fark yok'
"Bu artış aynı zamanda günlük alınan kalori miktarının da artmasına neden oluyor, 'Az yağlı'-'diyet'-'light' diye piyasaya sunulan ürünlerin normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmuyor. Bu ürünler referans ürüne göre çok az veya kalorisiz değil."

Yanlış değerlendirme
"Tüketicide bu gıdaların üzerindeki etiket kavramını değerlendirme şekli 'daha az kalorili bunu alayım' ya da 'bu diyet bunu daha çok yiyebilirim' olursa toplam olarak daha fazla kalori alınmış oluyor" diyen Kenar, "Örneğin light tatlılarda sükroz molekülü yerine yapay tatlandırıcılar kullanıldığı halde oldukça fazla kalori değerleri vardır. Fakat kişiler şeker içermediği için bu besinleri çok fazla tüketebilmektedirler" ifadelerini kullandı.

Diyabetik gıdaları zayıflamak için tüketmeyin!
Dyt. Şeçil Kenar, kilo vermek isterken yapılan hatalardan birinin de özel hastalıkları bulunan kişiler için üretilen gıdaların bilinçsizce tüketilmesi olduğunu söyledi.

Kenar, "burada önemli olan yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığını hayatımıza yerleştirmek ve bu tür besinleri satın alırken besin değerlerini ve referans ürünleri arasındaki farkları etiketten okuyup, değerlendirip tüketmektir" dedi.

'Devletin kontrolünde olmalı'
Etiket kontrolünün devletin denetiminde olması gerektiğini de belirten Dyt. Seçil Kenar, "besinleri, karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ya da vitaminler açısından analiz etmek tabii ki tüketici için mümkün değildir. Bu değerler ancak laboratuar şartlarında bilimsel analizlerle bulunur" dedi.

Kenar, "etiket kontrolünün hukuksal yaptırımlarıyla devletin denetiminde olması bizce en makul yoldur" yorumunu yaptı.
Yayın tarihi: 11.05.2005
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.