Magazin

Light erkek kötü örnek mi?

Light erkek kötü örnek mi?

Maço erkeklerden sonra TV'lerdeki pembe diziler sayesinde hayatımıza light erkekler de girdi. Light erkek iyi mi, kötü mü, çevreye zararlı mı, zararsız mı? Buyrun okuyun.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Üre, televizyonda yayınlanan ``Çocuklar Duymasın`` adlı dizide canlandırılan light erkek tiplemesinin kötü örnek olmadığını söyledi.

Üre, değişen sosyal yaşamın gereği olarak aile bireylerinin rol ve sorumluluklarının da değiştiğini ifade etti.

Son aylarda televizyonlarda yayınlanan ve aile ilişkilerini konu alan dizilerin aile yaşamı ile ilgili güncel konuları gündeme getirdiğini ve tartışılmasını sağladığını kaydeden Üre, şöyle konuştu:

``Çocuklar Duymasın dizisinde canlandırılan lıght erkek tiplemesi kötü örnek değil. Psikolojide androcini olarak adlandırılan lıght erkek ve lıght modern yaşamın bir gereğidir.

Günümüzde sosyal hayat ve kadının iş dünyasında yerini alması bazı değerlerin de değişmesine neden oluyor. Erkeksi kadın ve kadınsı erkek olarak da ifade edilen androcini toplumda yavaş yavaş yayılıyor.``

Eşi hastayken kocanın, pişirmesi, ev işi yapması ya da çocuğunu okula götürmesinin lıght erkek damgası yemesine neden olduğunu anlatan Üre, ``Bunu tek yönlü olarak düşünmek yanlış. Kadın da evde musluk tamiri yaptığı, faturaları yatırdığı zaman androcini yani lıght kadın oluyor. Lıght erkek kadar lıght kadın da var. Eşlerinbirbirlerinin rollerini gerektiğinde üstlenmesi normal`` dedi.

AİLE DİZİLERİ OLUMLU ETKİ YAPIYOR

Aile dizilerinin verdiği mesajlarla toplumsal hayata olumlu katkılar sağlayabildiğine işaret eden Üre, bu nedenle Amerika`da bazı aile dizilerinin det tarafından da desteklendiğini dile getirdi.

Yayınlanan aile dizilerinin aile içi ilişkilerin geliştirilmesi ve tartışılması açısından olumlu bir rol üstlendiğini ve çok geniş kitlelere ulaşabilmesi nedeniyle önyargıları ve alışkanlıkları değiştirebildiğini vurgulayan Üre, şöyle devam etti:

``Bu dizide canlandırılan kazak erkek tiplemesinin lıght erkek olarak nitelediği diğer kişiyi sürekli olarak eleştirmesi ve aile içinde baskıcı ve otoriter davranması izleyenler üzerinde özendirici değil uyarıcı bir etki yapıyor.

Hiç bir aile bu diziyi izlerken (biz de böyle olalım) demez. Çünkü burada kazak erkeğin yaptıklarının doğrudeğil, yanlış olduğu vurgulanıyor.

Bu tür davranışlarda bulunanlar, dizide yapılan kazak erkeğin uygulamalarının kötü sonuçları gözler önüne serildiği için onaylanmayacak ve itibar görmeyecektir.``
Yayın tarihi: 01.06.2002
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.