Magazin

Liderlerin etkin iletişim taktikleri

Liderlerin etkin iletişim taktikleri

Makam odalarının tasarım ve döşeme özelliklerinin iş dünyasında iletişim araçları haline geldiği belirtilen bir araştırmada, liderlerin etkin iletişim için bu araçları kullandıkları belirtildi.

ODTÜ ve Polis Akademisi'nde öğretim üyesi olan iletişim uzmanları Dr. Önder Aytaç ve Dr. İhsan Bilir tarafından hazırlanan ve Gaziantep Genç İşadamları Derneği tarafından yayımlanan "İş Dünyasında Etkin İletişim İçin Makam Odaları, Oturma Grupları, Toplantı Salonları ve Masaları" konulu araştırmada, dikdörtgen şeklindeki makam masalarının ölçülerinin, masa sahibinin görevindeki pozisyonu gösterir nitelikte olduğu kaydedildi.

Masanın büyüklüğünün, o makamın sahibinin özel alanının belirlediği söylenen araştırmada, "Eğer bir kişinin odasına gittiğimizde, o kişinin masasının üzerine iznini almadan birşeyler koyarsak, kişinin özel alanına kendisinden izin alınmaksızın girilmiş olacağı için, iletişim çatışması yaşanabilir" denildi.

Demirel örneği

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kendisini ziyarete gelen heyetlerle masa etrafında çektirdiği resimlere bakıldığında sadece Demirel'in parmaklarının ucuyla masaya dokunduğunun görüleceği kaydedilen araştırmada, "Demirel, bulunduğu yerden güç alarak, o yerin kendisine ait olduğunu vurguluyor Konukların hiçbiri de masaya dokunmayarak, kendilerinin misafirliğini kabullendiklerini gösteriyor." denildi.

Arada masa olusa

Araştırmada, makam sahibinin, kendisine birşey takdim edilirken ya da anlatılırken arada makam masasının olmasını ve kendisine karşıdan konunun anlatılmasını istiyorsa, böylesi durumlarda var olan otoritesini ve gücünü kullanmak isteyen tavır sergilediği belirtiliyor. Araştırmada şu görüşlere yer veriliyor:

"Makam sahibi, kendisine bir konu arz edilirken yanına yaklaşılmasına izin veriyorsa, araya engel koymamakta, özel alanına girilmesine olanak tanımakta ve ilk anlatılan kişiye göre daha çok iletişime açık olduğunu ifade eden tavır sergilemektedir.

Kendisi makam koltuğunda oturan ve müşterisini de masasının önündeki koltuklardan birine oturtarak iş görüşmesi yapan kişi açısından kurulan iletişime bakıldığında; açık bir otorite oyunu yapılmış olmasına karşın, görüşmeye gelmiş olan kişi açısından konuyu gözlemlediğimizde, bu kişinin kendisini (tehdit ediliyor) biçiminde algılaması söz konusu olabilir.

Kişi oturduğu konum açısından kendisini rahat hissetmemekte ve kendisini yandan gözetleyen birisinin varlığına katlanmak zorunda olma rahatsızlığını yaşamaktadır. İletişim kurma bağlamında müşterimiz ile yan yanaysak ve ikimizin de bakışları ufka doğru ve aynı yöne bakıyorsa, böylesi bir durumda olumsuz iletişim doğmaz."

Özal'dan "Aynalama"

Araştırmada, makam sahiplerinin, konukları ile daha içten ve informel bir görüşme yapmak ister ve arada engel olan masayı kaldırıp, koltuğundan kalkıp konuğunun yanındaki koltuğa oturursa, etkin iletişim adına sayısız yararları kazanmış olacağı söyleniyor.

Bu noktada "aynalama" kurullarının kullanılmasının da yararlı olacağı belirtilen araştırmada şu değerlendirmeler yapılıyor:

"İletişimde bulunduğumuz ya da iş görüşmesi yaptığımız bir kişinin hareketlerini, konuşma şekli ve giyinişini, aşırı abartıya kaçmamaksızın taklit etme sanatına "aynalama" denir ve aynalama sistematiği, olumlu bir görüşme sanatının elde edilmesi için önemli ve gerekli bir disiplindir.
Turgut Özal'ın; Hasan Celal Güzel, Mehmet Keçeciler ve Güneş Taner,Süleyman Demirel'in; İsmet Sezgin ve Hüsamettin Cindoruk, Bülent Ecevit'in Hüsamettin Özkan tarafından aynalanmasında, bedenlerinin diliyle, nefes alıp verişleriyle, göz kontak temaslarıyla (ben seninle tam uyum içindeyim ve benden sana zarar gelmez. Bana tam olarak güvenebilirsin) demeleri de bir aynalama biçimidir."

Tansu Çiller yöntemi

Tansu Çiller'in, konuşma yapmak için kararlaştırılan yerlere gitmeden önce, danışmanlarını oraya gönderdiğini belirten araştırmada, bu ve seçim döneminde giydiği beyaz kıyafetlerin nedeni şöyle açıklanıyor:

"Çiller, oturacağı yerin altına, kenarına, sırtını dayayacağı yerlere birer tane daha minder koydurur. Böylelikle mutlaka oturduğu her grupta, normalde çok uzun boylu olmamasına karşın, sanki çevresindeki herkesten daha uzunmuş gibi gözükür ve kendini medyatik hale getirme uğraşı verir.
Hakkında dedikoduların arttığı dönemde seçim meydanlarına üzerinde bembeyaz elbiselerle giden Tansu Çiller, uzmanların da ifade ettiği şekliyle DYP'nin oyunun yüzde 1 kadar yalnızca giymiş olduğu bu beyaz elbiselere bağlı olarak artmasını sağlamıştır."

Kahverenginin iticiliği

Kahverenginin itici bir renk olduğu kaydedilen araştırmada, dünya genelinde fast food yenilen restoranların masaları, duvarları, sandalyeleri, tavan ve tabanlarının genellikle kahverengi ve tonları ile boyandığına dikkat çekiliyor.

Araştırmada, McDonald's'larda müşteriye doğrudan söylenilmese de duvarının rengiyle, döşemelerin stiliyle, sandalyelerin şekliyle ve masaların biçimiyle "Burası istasyon değil, çok oturma, hemen ye ve git" mesajının insan bedenine verildiği ya da gönderildiği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 05.01.2001
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.