Magazin

Libyalılar 'star' çılgını

Libyalılar 'star' çılgını

Libyalı Atar'ın Arap âleminin 'popstar'ı seçilmesi sonrası binlerce genç ikinci yarışmaya katılmak için seferber oldu.

Libya lideri Muammer Kaddafi ile Filistin lideri Yaser Arafat arasında büyük bir çekişmeye sahne olan 'Süperstar' yarışması yeni dönemde de Arap âlemini kasıp kavuracak. Lübnan merkezli Star Akademisi'nin düzenlediği ve aralıkta 16 finalistle başlayacak yarışmanın ateşi en fazla Libya'da hissediliyor. Geçen sezon süperstar tacını giyen Libyalı genç Eyman el-Atar, yüzlerce genci harekete geçirdi. Arap âleminin yeni starı olmak için doğudaki Bingazi ve El-Beyda'dan güneydeki çöl kenti Seba ve Kufra'ya kadar Libya'nın dört yanından yüzlerce genç, ön elemelerin yapıldığı başkent Trablus'a akın etti. Trablus'un ünlü oteli Corinthia'da yapılan elemelere iki günde 18 ile 25 yaş arasında 400 kişi katıldı.

Mahremiyet kaygısı
Ancak yarışmaları düzenleyen Star Akademisi ülkenin en popüler organizasyonu olsa da geleneksel çevrelerde topa tutuluyor. 'Yarışmayı izlemiyorum' diyen yok, ama çoğunluk geleneksel ve dini kalıpları zorlayan görüntülerden memnun değil. Yarışmanın en çok tepki toplayan yönü, 16 finalistin aynı evde dört ay birlikte kalmaları ve yatak odalarına kadar çoğunun 'mahrem' olarak gördüğü yaşam kesitlerinin 24 saat görüntülenmesi. Libyalı bir kadın, "İzlemeyi seviyorum ama kameraların yatak odasına girmelerinden nefret ediyorum. Bu, kadınların mahremiyetine saldırıdır. Kızları yatak odalarında sereserpe uyurken görmek istemiyorum, bu, aşağılayıcı" diyerek genel hassasiyeti dile getirdi.

Ama bu hassasiyet, 80 Libyalı genç kızın caddelerde asla giyinemeyecekleri şık ve çekici kıyafetlerle yarışmaya gelmesini engelleyemiyor. Tabii bu, insanların ailelerine rağmen yarışmaya katıldıkları anlamına gelmiyor. Rola Ali elemelerde söylediği beş şarkı ve dans performansının ardından, "Annem ve babam hep cesaret verdi" diyerek heyecanını aktardı.

'Böyle kızlar var mıydı?'
Libyalı genç aktör Hazem Davud ise oteldeki manzarayı, "Bu kadar insanın gelmesine şaşırdım. Bu şekilde giyinmiş kızlarımızın olduğunu asla düşünemezdim" diyordu. Yapımcı Rola Said de kızlar için "Harikulade, karekterleri çok güçlü ve iyi dans ediyorlar" yorumu yaptı. Geçen dönem finale bir Filistinli ile Libyalı kalınca işe siyaset karışmıştı. Filistinli Ammar Hasan, intifadayı öven parçasıyla İsrail'e karşı ulusal kahraman haline gelmişti. Arafat boş durmamış ve her hafta Ammar'ı arayıp cesaret verirken, bir Filistinli cep telefonu firması ona oy atanlara yüzde 20 indirim uygulamıştı. Libya lideri ise Eyman el-Atar'a özel uçağını tahsis edip, ona gidecek oyları artırmak için telefonları bedava yapmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.09.2004
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.