Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Leylek masalı' röntgenci yapar

'Leylek masalı' röntgenci yapar

Uzmanlar, 3 ile 6 yaş arasındaki çocukların, cinsel konulardaki sorularının uygun bir dille yanıtlanması gerektiğini, seni leylekler getirdi masalının anlatılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Çocukların doğum ve cinsellikle ilgili sorularına, ayıp, günah ve yasak anlayışıyla bilgi verilmediği takdirde, erişkin yaşta fetişizm ya da röntgencilik gibi davranış bozuklukları meydana gelebiliyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, çocukların 1 ile 3 yaş arasında otonom özgürlük yaşadığını, 3 ile 6 yaş arasında ise cinsel konularda sorular sormaya başladığına dikkat çekerek, bu soruların çocuğun anlayabileceği şekilde yanıtlanması gerektiğini vurguladı.

Ailelerin çocuklarına karşı cinsellik konusunda ayıp, günah ya da yasak gibi bir yaklaşım içinde olmalarının ileride büyük sorunlara yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Birsöz, "Aileleri tarafından bu konularda bastırılan çocuklar, erişkin dönemde aseksüel yaşam geliştirebilir. Bu nedenle ileriki dönemlerde sağlıklı cinsel yaşam kuramaz, büyük ruhsal sorunlar çıkar" dedi.

Ailelerin baskısına maruz kalan çocukların, erişkin dönemlerinde iktidarsızlıktan fetişizme, röntgencilikten eşiyle birlikte olamamaya kadar pek çok davranış bozukluğu gösterebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Birsöz, "Bilgisizlik nedeniyle erkeklerde cinsel korku, ereksiyon bozukluğu, kadında vaginismus gibi korku ve tabulardan kaynaklanan davranış bozuklukları en sık görülenlerdir" diye konuştu.

Baskı altında çocukluk dönemi geçiren kişilerde cinsel sapmaların da görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Sunar Birsöz, "Cinsellikle ilgili doğru bilgilenmeyen, tabu olarak dayatılan kişilerde görülen en sık cinsel sapmalar röntgencilik, teşhir ve fetişizmdir. Bunlar, çocukluk yıllarına dayanan bilinçaltındaki korkulara bağlıdır" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Birsöz, çocuklara doğru ve basit yanıtlar vermenin, çocuğun ruhsal gelişiminde çok önemli rol oynadığını da sözlerine ekledi.
(DHA)
497
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.