Magazin

Leş çiçeği binlerce turist çekecek

Leş çiçeği binlerce turist çekecek

Yerlisi olduğu Endonezya`nın Sumatra adasında halkın "çürüyen ceset" dediği, doğanın en ilginç bitkilerinden leş kokulu nadir açan "Amorphophallus titanum" çiçeği,ABD`nin Los Angeles kentine binlerce turist çekecek.

Los Angeles merkezine 17 kilometre uzaklıktaki San Marino`da kurulu Huntington Sanat-Botanik Bahçeleri Kütüphane ve Müzesi, pazartesi günleri kapalı olmasına karşın, 1,5 metre boyundaki bu nadirçiçeğin açma olasılığı karşısında tüm gün açık tutulacak.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, çiçeğin bugün ya da yarın açması beklenirken, binlerce meraklı turistin bu "olaya" tanık olmak üzere kente akın etmesi bekleniyor. Çiçek, ABD`de ilk kez 1937`de New York`ta sergilenmiş ve getirildiği bu kıtada 65 yıl boyunca sadece 15 kez açarken görülebilmişti. Leş yiyen böceklerin bayıldığı ve döllenmeye hizmet ettiği "Amorfofallus titanum", Huntington Müzesi`nde 1999`da açtığında 76 bin ziyaretçi çekmişti.

Amorfofallus titanum`un görülebileceği internet adresi: http://www.huntington.org/
Yayın tarihi: 05.08.2002
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.