Magazin

Lejyoner hastalığına dikkat

Lejyoner hastalığına dikkat

Mikroorganizmaların yol açtığı ve bulaşım yollarından biri klimalar olan Lejyoner hastalığına karşı dikkat çekildi. Klimaların soğutma suyu sistemlerinin zatürree gibi akciğer rahatsızlığı olan Lejyoner hastalığına davetiye çıkardığını belirten Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç İkizoğlu, ``Bu sıcaklarda aman dikkat'' dedi.

İkizoğlu, Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (EBİLTEM), "Su ve havalandırma sistemlerinden Lejyoner hastalığına neden olan mikroorganizmaların izlenmesi, ölçülmesi ve yok edilmesi" konulu konferans verdi.

İkizoğlu, soğutma suyu sistemleri bulunan klimaların, Lejyoner hastalığı yönünden risk oluşturduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Lejyoner, durgun sularda üreyen mikroorganizmadan kaynaklanan bir hastalıktır. Bu mikroorganizmalar, solunum yoluyla insanlara geçerek hastalık oluşturur. Zatürree gibi bir akciğer hastalığı olup, ölüm riski de bulunmaktadır.

Süpermarketler, oteller ve alışveriş merkezlerinde, soğutma kuleleri bulunan klimalar hastalığa yol açabiliyor. Soğutma suyu sistemlerinde gelişen mikroorganizmalar, solunum yoluyla insanlara geçerek hastalık nedeni oluşturuyor.

Su, havalandırma sistemleri, duş kabinleri, büyük jakuziler, hastalığın başlıca bulaşma yollarıdır. Bu hastalıktan korunmak için soğutma suyu sistemleri olan işletmelerin bir takım önlemler alması gerekiyor. Bu riske karşı kimyasal dezenfeksiyon, en etkili çözüm yöntemi." (dha)
Yayın tarihi: 21.06.2002
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.