Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Leblebi gibi depresyon hapı yutuyorlar

Leblebi gibi depresyon hapı yutuyorlar

İngiltere'de ruh sağlığı hekimlerinin 5 yıl öncesine göre 8 milyon kutu daha fazla depresyon ilacı reçetesi yazdıkları açıklandı.

Depresyon, kaygı, endişeli bir ruh hali ve stresi yenebilmek için İngilizler, her geçen gün daha fazla ilaca ihtiyaç duyuyor. Uzmanlar, İngiltere halkını "mutluluğu ilaçlarla koruyan bir toplum" olarak nitelendiriyor.

Doktorların hastalara 1993'de 10.8 milyon kutu, 2002'de ise 26.6 milyon kutu depresyon ilacı reçetesi yazdıkları belirtiliyor. Her yıl 2 milyon yeni hastanın sürekli depresyon önleyici ilaçlar kullandığını vurgulayan uzmanlar, bu kişilere yazılan yılda 4-8 reçetenin devletin sağlık sistemine getirdiği yükün 380 milyon sterlin civarında olduğuna dikkat çekiyor.

Artık yazarken dikkat edilecek
Hükümetin aile doktorlarına "size depresyon gibi şikayetlerle gelen her hastaya hemen ilaç yazmayın" tavsiyesinde bulunmaya hazırlandığına dikkat çeken İngiliz basını, yapılan araştırmalarda hafif depresyonlarda ilaçların çok da etkili olmadığını yazarak, toplumu bilinçli ilaç tüketimine teşvik etmeye çalışıyor.
Öte yandan, uzmanlar hastaların çoğunun depresyon ilaçlarının yan etkileri konusunda hiçbir fikre sahip olmadıklarını, yeterince bilgilendirilmediklerini ifade ediyor.

Bazıları intihar eğilimini artırıyor
Kullanılan ilaçların bir bölümünün özellikle genç insanlarda intihar eğilimini arttırabildiğini belirten uzmanlar, bu tür ilaçların sadece daha basit tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması halinde kullanılması gerektiğini kaydediyor.
Yayın tarihi: 20.10.2003
550
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.