Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Lazer epilasyona dikkat!

Lazer epilasyona dikkat!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özpoyraz, bayanların en büyük estetik sorunlarından biri olan kıllanmaya kesin çözüm olarak gösterilen lazer epilasyonun, uygun olmayan cihaz ve deneyimsiz kişiler tarafından kullanıldığında yarar yerine zarar verip, leke ve çukurcuklar bıraktığını söyledi.

Kadınlarda hafif şekilde ortaya çıkan ve ağda ya da cımbızla alınabilen kılların yanı sıra daha sert ve koyu renkli kılların da aşırı şekilde ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Özpoyraz şöyle dedi: "Kadınlarda yüz ve vücut kıllarında erkek benzeri aşırı gelişim hirsutizm olarak adlandırılır. Aşırı kıllanma şikayetinin gerçek bir hastalık olarak kabul edilebilmesi için üst dudak, yanaklar, çene, göğsün orta kesimi, meme üzerleri, karın alt kısmı ve kasıklarda belirgin kıl artışının tespiti gerekmektedir. Genelde Akdeniz bölgesinde yaşayanlarda, kuzey ülkelerine göre daha fazla kıl gelişimi gözlenmektedir. Ancak aşırı kıllanma tespit edildiğinde, bu olaya neden olabilecek hastalıklar araştırılmadan hemen lazer veya iğne epilasyon gibi tedavilere başlanılması sakıncalıdır."

NEDENİNİ ARAŞTIRMALI
Kılların aşırı gelişiminde androjen adı verilen hormonların rol oynadığını ifade eden Özpoyraz, böbreküstü bezi ile yumurtalıklardan aşırı hormon salınımına bağlı olarak aşırı kıllanma gelişebileceğini ayrıca hormonal kökenli ilaç tedavilerinin de hirsutizm nedeni olabileceğini belirtti. Özpoyraz şöyle devam etti:

"Lazer ve iğne epilasyon tedavisiyle geçici bir çözüm sağlanabilir, fakat asıl neden bulunamadığı için şikayet bazen artarak sürebilir. Bu da hem maddi, hem manevi kayıp demektir. Günümüzde yani imaj çağında oldukça önemli bir sorun oluşturan bu problemin tedavisi yine uzman hekimlerce ve tetkiklerden sonra gerçekleştirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, neredeyse mucize bir tedavi yöntemi olarak gösterilen lazer epilasyon bile uygun olmayan cihaz ve deneyimi olmayan kişilerce uygulanıldığında lekeler ve çukurcuklar gibi oldukça önemli ve kalıcı yan etkilere yol açabilmektedir."
(DHA)
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.