Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Latinler siyahları solladı

Latinler siyahları solladı

ABD`de Hispanik olarak adlandırılan Latin Amerika kökenliler, nüfus açısından siyahları sollayarak, ülkenin en büyük azınlık grubu haline geldiler.

Amerikan Nüfus İdaresi`nden yapılan açıklamada, 2001 yılı verilerine göre ABD`de İspanyolca konuşan atalara sahip, farklı kökenlerden gelen Hispaniklerin sayısının 37 milyon, siyahların ise 36,2 milyon olduğu belirtildi.

Açıklamada, Hispaniklerin ABD nüfusunun yüzde 13`ünü, siyahların yüzde 12,7`sini, çoğunluktaki beyazların ise yüzde 69`unu oluşturduğu kaydedildi. Asyalıların 11 milyonla nüfusun yüzde 3,8`lik bölümünü oluşturduğu belirtilen açıklamada, 2001 yılı verilerine göre, New York`ta 2,2 milyon Hispanik ve 1,93 milyon siyahın yaşadığı kaydedildi.

Amerikan Nüfus İdaresi yetkilisi Robert Bernstein, 90`lı yıllarda nüfusları yüzde 60 artan Hispaniklerin, siyahların nüfusunu aşmasının sürpriz olmadığını söyledi.
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.