Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

La Scala Türkiye'ye geliyor

La Scala Türkiye'ye geliyor

İtalya'nın sanat simgesi olan dünyaca ünlü La Scala Balesi, Türkiye'ye geliyor. Topluluk, ''Bir Yaz Gecesi Rüyası'' ile 11. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin kapanışında Türk izleyicisini selamlayacak.

Avrupa Festivaller Birlindos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin ''taze üyeliğinin'' ilk konukları dünya devleri olacak. Aspendos Antik Tiyatrosu'nda festival tarihinde sahne alacak topluluklar arasında La Scala Balesi, ünlü Rus Kirov balesi ile Almanya'nın en saygın topluluklarından Münih Devlet Balesi de var. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Vittorio Surdo ile yaptığı görüşmelerin ardından Türkiye'ye davet ettiği La Scala Bale Topluluğu, Aspendos'ta fırtına gibi esecek.

'Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı sahneleyecekler
Felix Mendelssohn'un müzikleriyle süslenen Shakespeare'in ölümsüz yapıtı ''Bir Yaz Gecesi Rüyası''nı sahneye taşıyacak topluluk, 16 ve 17 Temmuz'da seyirci karşısına çıkacak. Rusya'nın Petersburg kentinde, 216 yıllık geçmişi bulunan dünyaca ünlü bale topluluğu Kirov ise, 1 ve 3 Temmuz'da festivalin konuğu olacak. Programlarına alacakları festivalleri titizlikle saptanan bale yöneticilerinin gelen daveti olumlu bularak katılmaya karar verdikleri Aspendos Opera ve Bale Festivali, topluluğu ''The Best of Kirov'' ve ''Kuğu Gölü'' adlı gösterileriyle konuk edecek. Almanya'nın en saygın topluluklarından Bavyera Devlet Balesi, 23 Haziran'da festival izleyiciyle buluşacak. Avrupa'nın önde gelen bale grubu, ''Balanchine Gecesi'' adlı gösteriyi sahneleyecek.

Festival Programı
11. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 13 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Çoksesli Korosu ile Devlet Çoksesli Çocuk Korosu'nun seslendireceği Carl Orff'un ''Carmina Burana'' adlı yapıtıyla açılacak. Festivalde 17 Haziran'da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Verdi'nin ''Aida'' operası, 23 Haziran'da Bavyera Devlet Balesi ''Balanchine Gecesi'', 25 Haziran'da Bilkent Senfoni Orkestrası ''Yunus Emre Oratoryosu'' ile sahne alacak. Kirov Balesi 1 Temmuz'da ''The Best of Kirov'', 3 Temmuz'da Çaykovski'nin ''Kuğu Gölü'' balesini sunacak.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, festivale 6 Temmuz'da Verdi'nin ''Rigoletto'' operası ile katılacak. Puccini'nin ''Madam Butterfly'' operası İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yorumuyla 8 Temmuz'da izleyici karşısına çıkacak. İzmir Devlet Opera ve Balesi 10 Temmuz'da ''Tosca'', Antalya Devlet Opera ve Balesi ise 13 Temmuz'da ''La Boheme'' operasını sahneleyecek. Festival, 16 Temmuz'da dünyaca ünlü La Scala Balesi'nin ''Bir Yaz Gecesi Rüyası'' adlı bale gösterisiyle perdelerini kapatacak.
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.