Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

L.Angeles'ta "Kadavra Sergisi"

L.Angeles'ta "Kadavra Sergisi"

Los Angeles'taki California Bilim Merkezi, 200 kadavranın sergilendiği çok ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sergide karnında sekiz aylık bebeği olan hamile bir kadın kadavrasının yanı sıra, kanser gibi bazı hastalıklar yüzünden hasar görmüş akciğerleri olan kadavraları da görmek mümkün.

"Vücut Dünyası: Gerçek İnsan Bedenleriyle Anatomik Sergi"adıyla dün açılan sergide, en çok ilgiyi çıplak poz verir gibi elini başının arkasına atmış durumda bulunan hamile bir kadının kadavrası çekiyor. Hamile kadının sadece bedeninin değil, aynı zamanda kalbi, bağırsakları ve karnındaki sekiz aylık fetüsün de ziyaretçiler tarafından görülmesi mümkün.

Merkezde bulunan 200 kadavranın bu sergi için özel olarak bağışlandığı kaydedilirken, serginin amacının insan vücudundaki iskelet ve kan dolaşımı gibi sistemler hakkında ziyaretçileri bilgilendirmek olduğu ifade ediliyor.

Kanserli akciğeri olan kadavralar
Sergide bulunan 25 kadavra vücutta bulunan sıvıların yerine şeffaf plastik yerleştirilmesi yöntemiyle sergilenmeye hazır hale getirilmiş. Bazı kadavraların derisi yüzülerek kasları, bazılarının kemikleri, bazılarının da sinir ve organları sergileniyor. Sergide kanser gibi bazı hastalıklar yüzünden hasar görmüş akciğerleri olan kadavralar da mevcut.

Bedenin saygınlığı ihlali
İlki 1996 yılında Tokyo'da açılan sergi, uyandırdığı merak kadar büyük tartışmalara yol açıyor. Bazı çevreler, insan eti ve kemiklerinin şok edici bir şekilde sergilenmesini bedenin saygınlığının ihlali olarak niteliyor.

Yaratıcısı "Dr. Ölüm"
Kadavraları koruma tekniğinin ve serginin yaratıcısı Alman bilim adamı Gunther von Hagens, serginin tek amacının eğitim ve aydınlanma olduğunu belirtirken, çok sayıda kişi tarafından "Dr. Ölüm" ya da "Frankenstein" olarak adlandırılıyor. Son sekiz yılda Asya ve Avrupa ülkelerinde tura çıkan sergi bugüne kadar 15 milyon kişi tarafından gezilmiş.

6 bin gönüllü kadavra
Öte yandan, serginin açıldığı ülkelerde bugüne kadar cesetlerinin kadavra olarak bu sergilerde yer almasını isteyen 6 bin kişinin gerekli resmi belgeleri imzaladıkları kaydediliyor.
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.