Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kütüphanecilerden görme özürlülere müjde

Kütüphanecilerden görme özürlülere müjde

Kültür Bakanlığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği, kütüphanelerde görme özürlülere yönelik altyapının ivedilikle oluşturulması gerektiğini bildirdiler.

Kültür Bakanlığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği, 39. Kütüphane Haftası dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinliklerin ardından bir sonuç bildirgesi yayımladı.

Toplumun bilgilendirilmesi sürecinde, sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının ilişkilerinde uyulması gereken kriter ve etik kuralların ortaya konulmasının önemine işaret edilen bildirgede, bu bağlamda, halk kütüphaneciliğinde özellikle belediyelere büyük görevler düştüğü kaydedildi.

Okul kütüphanelerine işlerlik kazandırılması ve kütüphanelerin ''e-öğrenme merkezi'' olarak işlevlendirilmesi için altyapının oluşturulması gerektiği belirtilen bildirgede, şöyle denildi:

''Ülkemizde, dünyadaki diğer örneklerine göre son derece yetersiz olan görme özürlülere sunulun kütüphane hizmetlerinin geliştirilmesi için teknik altyapı ivedilikle oluşturulmalıdır. Görme özürlülerin kitap okuma gereksinimini karşılamak ve diğer kullanıcılarla fırsat eşitliği sağlamak amacıyla üretim hizmeti de verecek bir merkezin kurulması gerekli görülmektedir.''
(AA)
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.