Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Kusursuz güzel'in sonu geldi

'Kusursuz güzel'in sonu geldi

ABD'de moda ve gençlik dergilerinin sayfalarını süsleyen göz kamaştırıcı ünlüler ve incecik modellerin fotoğrafları arasında bundan böyle kusursuz olmayan "gerçek kadın" fotoğrafları da yer alacak.

Sayfalarında, vücudu kusursuz olmayan "ortalama kadın" fotoğrafları kullanarak kusurları kapatmak için ipuçları veren Seventeen, Teen People, CosmoGirl ve Teen Vogue gibi dergilerin editörleri, "değişen vücut tiplerini yansıtmak ve gençlere herkesin kusursuz olmadığını göstererek kendilerine güven kazanmalarını sağlamak amacıyla artık daha az model kullandıklarını" söylüyor.

'Güzellik güvenle ilgilidir'
Seventeen dergisi editörü Atoosa Rubenstein, "Sadece 36 beden kızların fotoğraflarını kullanmak okuyucularımızın işine yaramaz. Herkes güzeldir ve güzellik sadece güvenle ilgilidir. Biz bunu göstermeye çalışıyoruz" dedi. Rubenstein, önceliğinin var olanı yansıtmak olduğunu söyleyerek, dergi çekimlerinde kullanılan kızların model olmadığını, değişik vücut ve cilt tiplerini yansıtan sıradan kızlar olduğunu söyledi.

Satışlar da artmış
Son iki yıl içinde satışlarda görülen yüzde 17'lik artışın bu değişime bağlı olduğunu düşünen Rubenstein, "Bir dergi için önemli olan, sokaktaki gerçek insanın gerçek modasını sunmaktır" dedi.

Değişime övgü
Kısa bir süre önce 20 yaşındaki "büyük beden" Brittany Harper'ın, normal ölçülerdeki kızlarla yarışarak North Carolina'da pek çok güzellik yarışmasını kazanmasının hikayesini yayımlayan Teen People dergisi, Harper'ın dergilerde büyük bedenli kızların fotoğraflarını görmekten mutluluk duyduğunu yazdı. Uzmanlar, sektörün genç kızlara ince ve güzel olmaları için çok fazla baskı yaptığını söyleyerek değişimi övüyor.

Hiç bu kadar yoğun baskı olmamıştı
Okullarda gösterilen "Killing Us Softly" adlı eğitici film serisinin yaratıcısı Jean Kilbourne, son 30 yıldır medyanın kadınlar üzerindeki etkilerini araştırıyor. "İdeal, daha öncelere göre daha imkansız hale geldi" diyen Kilbourn'a göre, "kadınlar üzerinde hiç bu kadar yoğun baskı olmamıştı..."

'Sosyolojik olarak harika'
Kızları "Jennifer Aniston ya da Julia Roberts gibi görünmeleri gerektiğine" inandıran ünlülerle ilgili uluslararası takıntının da baskı unsuru olduğunu söyleyen Kilbourne, "Gerçek kızların fotoğraflarını kullanmak, sosyolojik olarak harika bir şey. Bir mayonun kusurları nasıl kapatacağını kusursuz olmayan bir vücutta görmek, hem daha inandırıcı, hem de bu sayede kadınlar herkesin kusursuz olmadığını görerek kendi güzelliklerini fark ediyor" diye konuşuyor.
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.