Magazin

Kuşlar fişlendi

Kuşlar fişlendi

Kuş Araştırmaları Derneği (KAD), Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında Manyas Kuş Cenneti'nde 2 aydan bu yana sürdürülen halkalama çalışmaları tamamladı. Toplam 2 bin 300 kuşa üzerinde ilk kez `Ankara Turkey' yazılı halkalar takıldı.

Kuş Araştırmaları Derneği'nce başlatılan ve ODTÜ ile Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü'nce desteklenen halkalama programı, Türkiye'nin ilk "Ulusal Halkalama Programı" olma özelliğini taşıyor. İki ay süren çalışmalarda kullanılan 3 ayrı boydaki halkaların üstünde ilk kez "Ankara Turkey" yazısı yer aldı. Önceki halkalama çalışmalarında ise, bu çalışmayı gerçekleştiren ülkelerin ismi yazıyordu.

Manyas Kuş Cenneti'nde, sonbahar göçü kuşları halkalama çalışmaları, Kuş Araştırmaları Derneği'nden Özgür Keşaplı Didrickson, eşi Ina Didrickson ve Polonyalı Kuş Bilimcisi Ludwig Maksalon tarafından yapıldı. Kuş Cenneti'nde kurulan 42 ağa 60 günde 60 ayrı türden 2 bin 300 kuş takıldı.

Çalışmalar, güneşin doğuşundan batışına kadar sürdürüldü ve ağlara takılan kuşların ağırlığı, kanat açıklığı ve kuyruk uzunluğu ölçüldü, yağ miktarları belirlendi. Kuşlar, ayaklarına halka takıldıktan sonra 1 kasnak içine konulup uçtuğu yön belirlenecek şekilde salıverildi. Kuşların ayaklarına takılan halkalarda "Ankara Turkey" yazısının yanı sıra "ODTÜ-KAD" yazısı ve seri numarası bulunuyor.

KAD üyesi Özgür Keşaplı Didrickson, halkalama çalışmalarının ötücü kuşlara yönelik olduğunu belirterek, yakalanıp halkalanan kuşların söğüt bülbülü, karabaşlı ötleğen ve örümcek kapan kuşlar olduğunu söyledi. Didrickson, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birkaç yıldır hayalini kurduğumuz Ulusal Kuş Halkalama Programı, derneğimizin öncülüğünde başarıyla uygulandı. Böylece, yıllardır sadece yabancılar tarafından ve kısa sürede halkalanan kuşlar, ilk kez uzun dönemde Türk araştırmacılar kontrolünde halkalanmış oldu. Polonya'da imal edilen uluslararası nitelikli halkaların üzerinde ilk kez `Ankara Turkey' yazıyor. Bu çok gurur verici bir olay.

Bu çalışma, yaklaşık 100 yıllık gecikmeyle başlamış çalışma olsa da hızlı ve sağlam bir şekilde sürüyor. Bu programın Avrupa Halkalama Birliği tarafından tanınmış olması da ayrıca gurur verici."

Didrickson, bu arada, ağlarına takılan ve ayağındaki halkada "Macaristan" yazısı bulunan karabaşlı ötleğen kuşunun, halkada bulunan yazıdan 25 gün önce halkalanmış olduğunun anlaşıldığı söyledi. Didrickson, bundan sonra başka ülkelerde bu çalışmalar kapsamında ağlara takılıp yakalanacak kuşlardan bazılarının ayaklarındaki halkalarda "Ankara Turkey" yazısının okunacağını kaydetti.

Didrickson, halkalama çalışmalarının amacını açıklarken de, bu çalışmanın özellikle Avrupa-Afrika kıtaları arasında göç eden birçok kuş türü için göç rotaları, kışlama alanları ve göç takvimlerini ortaya çıkardığını anlattı. Göçle ilgili bu çalışmaların son yıllarda göçmen kuşların korunmasına yönelik projelere ışık tuttuğunu kaydeden Didrickson, "Çalışmalar sonucu elde edilen veriler sayesinde, kuş türlerinin göç yolları üzerinde konakladıkları dinlenme ve beslenme alanlarını öğrenerek, korumada öncelikli bölgeleri belirlemek ve türlerin farklı göç stratejilerini ortaya çıkarmak da mümkün olmaktadır" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 23.10.2002
565
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.