Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kuşkucu insanların kalbi tehlikede

Kuşkucu insanların kalbi tehlikede

Amerikalı psikologlar, sağlıklı bir kalp için, öfke, kuşkuculuk, güvensizlik, saldırganlık gibi psikolojik durumlardan kaçınılmasını öneriyor.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin halka yönelik bilgilendirme yayınlarında yer alan bilgilere göre, kalp hastalıkları ile kişilerin psikolojisi arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Kalp sağlığını olumsuz etkileyen davranışlar ve psikolojik durumlar, öfke, saldırganlık, kuşkuculuk, güvensizlik, depresyon, sürekli zamana karşı yarışmak sabırsızlık şeklinde sıralanıyor. Kalp krizi geçiren hastalar, krizden sonra depresyona girdikleri takdirde takip eden yıl içinde ölme olasılıkları, depresyonda olmayanlara göre 3 kat artıyor.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin yayınlarında yer alan bilgilerden bazıları şöyle sıralanıyor:

 • Normal tansiyonlu insanlar arasında, "öfke' ölçeğinde yüksek puanlar alanlar, düşük puan alanlardan üç kat daha fazla kalp krizi riski taşıyor.

 • Öfke, saldırganlık, kuşkuculuk ve güvensizlikten oluşan `düşmanlık" ölçeğinde yüksek puanlar alanlar, elektron tomografi ile yapılan damar ölçümlerinde, `düşmanlık' ölçeğinde düşük puan alanlardan iki kat fazla damar sertleşmesi gösteriyor.

 • A Tipi Davranış denilen, öfkeli, sabırsız, sürekli zamana karşı yarışan, kendini başkalarının gözüyle değerlendiren davranış grubunu değiştirmeye yönelik Grup terapi alan hastaların, 4 yıl takip sonunda kontrol grubuna oranla yüzde 44 daha az ikinci kalp krizi geçirdikleri gözlendi

  Amerikalı psikologlar, bu nedenlerden dolayı günlük stres bağışıklığını artırmanın kişiye daha rahat bir yaşam sağlamanın yanı sıra daha uzun bir yaşam da sağladığına dikkat çekiyor.
 • 331
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.