Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kuşadası'nda emlak "kuşa" döndü

Kuşadası'nda emlak "kuşa" döndü

Bina mezarlığına çevrilen Kuşadası'nda şu anda 10 bin fazla ev var ama alan kimse yok. Sahil yöresinde ev sahibi olmak isteyenlerle rant peşindeki müteahhitlerin beton yığınına çevirdiği Kuşadası'nda kooperatif inşaatları çürümeye terk edilirken, ev fiyatları da neredeyse yarı yarıya düştü.

Şu anda yaklaşık 10 bin ev fazlası olan Kuşadası'nda satılık ve kiralık konutlar hızla değer kaybetmeye başladı. Yaz aylarında nüfusu 400 bini bulan ilçede ihtiyaç fazlası binalar boş beklerken, bölgeye yönelik cazibe azalınca yeni konut sahibi olmak isteyenlerin de hevesi kalmadı.

20 milyara gitmiyor
Kuşadası bu sayede 'boş evler mezarlığı'na dönerken, bir yanda da kooperatif üyelerinin aidatları ödememesi nedeniyle, yeni inşaatların çoğu durdu. Sitelerin boş evlerle dolu olduğunu dile getiren Başak Emlak'ın sahibi Murat Güneri, bir zamanların 'cennet'i Kuşadası'nın şu anki durumunu şöyle özetledi: "Şehir merkezinde ev fiyatları 20 milyar liradan başlıyor. Eskiden 50 bin dolar (yaklaşık 85 milyar lira) fiyat biçilen bir villa şimdi 20 bin dolara (yaklaşık 34 milyar lira) alıcı bulamıyor" dedi.
(Milliyet)
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.