Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kuş gribinde yeni alarm

Kuş gribinde yeni alarm

Ağabeylerinden kuş gribi kaptığı sanılan Vietnamlı kız kardeşler, tıpta endişe yarattı. Uzakdoğu'da baş gösteren virüsün insandan insana geçme ihtimali değerlendiriliyor.

Vietnam'da kuş gribinden ölen iki kız kardeş, sağlık uzmanlarını harekete geçirdi. Biri 24 diğeri 30 yaşındaki kız kardeşler ağabeylerinin düğününe katıldıktan sonra 13 ve 20 Ocak'ta hayatlarını yitirdi. Yapılan testlerde kızların 'H5N1' adı verilen kuş gribi virüsünden öldükleri kesinleşti.

Ağabeyin ise yine kuş gribine benzer bir hastalık nedeniyle, kızlardan daha önce hayatını yitirdiği belirlendi. Ancak üzerinde test yapılmadan gömüldüğü için ağabeyin hastalığının gerçekten ne olduğu kesinleştirilemedi. Uzmanlar, hastalığın insandan insana bulaşma ihtimalini değerlendiriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilisi Bob Dietz, "Tek mantıklı açıklama, kız kardeşlere virüsün erkek kardeşlerinden bulaşmış olması" dedi.

Kanatlı hayvanların tüylerinden havaya karışacak insanlara bulaşan virüsün, insandan insana bulaşmadığı sanılıyordu. Uzakdoğu'da ortaya çıktığından bu yana 10 kişiyi öldüren hastalığın insandan insana bulaşması, hastalığın 'salgın' halini almasını kolaylaştıracak. Aşısı bulunmayan hastalığın 'şimdilik' tek ilacı, onu kapan hayvanların itlafı. SARS kâbusunu yeni atlatan Çin, bu nedenle, kümeslerinde kuş gribi görülen bölgelerde, tüm tavuk üretim çiftliklerini kapattı.
(Radikal)
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.