Magazin

Kuş gribi SARS'tan daha tehlikeli

Kuş gribi SARS'tan daha tehlikeli

Kuş gribi salgını, tüm Asya kıtasını tehdit ediyor. Beşi Vietnam'da olmak üzere toplam yedi kişi salgına yenik düştü. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün bu kadar hızlı yayılmasının olağandışı olduğunu ve SARS'tan bile tehlikeli olduğunu açıkladı.

Salgın Japonya, Güney Kore, Vietnam, Tayland, Kamboçya, Tayvan, Endonezya ve Pakistan gibi çeşitli Asya ülkelerini etkisi altına almış durumda.

TAYLAND: Tavuk endüstrisinde dünyada dördüncü sırada bulunan Tayland'da 10 milyondan fazla tavuk virüs yüzünden itlaf edildi.
Gümüş, sülün gibi nadir bulunan birçok kuş türünün bilinmeyen nedenle telef oldu.

Tayland Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hastalığın sıçradığı ülkenin en büyük hayvanat bahçesi Chainat ve diğer 5 hayvanat bahçesinin kuş bölümlerinin ziyaretçilere kapatıldığı belirtildi. Öte yandan, Tayland'ın dünyaca ünlü dövüş horozlarının da kuş gribinden telef olduğu kaydediliyor.

Tayland'ın en büyük iki müşterisi Japonya ve Avrupa Birliği, Tayland'ın kümes hayvanlarına yasak getirdi. Bir çocuk kuş gribinden öldü. Salgının ülke turizmini de etkilemesi bekleniyor.

VİETNAM: 20 milyondan fazla kümes hayvanına sahip olan Vietnam'da da yaklaşık 3.2 milyon tavuk virüsten dolayı itlaf edildi. Beşi çocuk olmak üzere altı kişi kuş gribinden öldü.

GÜNEY KORE: 108 milyon kümes hayvanından 2.5 milyonu virüs yüzünden imha edildi. Tavuk fiyatları düştü.

JAPONYA: Yamaguçi bölgesindeki bir çiftlikte 34 bin 600 tavuk gripten etkilenerek öldü. Japonya virüs sebebiyle Tayvan, Güney Kore, Vietnam, Tayland, Kamboçya ve Endonezya'dan yaptığı ithalatı durdurdu.

TAYVAN: 55 bin tavuk itlaf edildi.

ENDONEZYA: Kasım ayından bu yana 4.7 milyon tavuk itlaf edildi. Yaklaşık 400 çiftlik virüsten etkilendi.

ÇİN: Güney Asya ülkelerini tehdit eden kuş gribine Çin'in güneyindeki ördeklerde rastlandı. Çin resmi haber ajansı Şinhua, Vietnam sınırındaki Guanksi bölgesindeki ördek çiftliğine 5 kilometre mesafe içerisindeki tüm kümes hayvanlarının karantinaya alındığını, 3 kilometre yarıçaplı alandaki 14 bin kadar kuşun ise itlaf edildiğini duyurdu.

PAKİSTAN: Virüs son olarak bu ülkedeki tavuklarda da görüldü. İnsanlar üzerinde etkili olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Laos'a da sıçradı
Bu arada, ülkeye kuş gribinin sıçradığını kabul eden, ancak kuş gribinin hangi türüne rastlandığının henüz tespit edilemediğini açıklayan Laos Dışişleri Bakanlığı, ülkede H5N1 türüne değil klasik kuş gribi türüne rastlandığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yong Chantalangsy, ülkede yüzlerce tavuğun öldüğünü de doğruladı. Sözcü, "Şu anda mevsim kuru. Bizim kışımız böyle. Her yıl olduğu gibi kuş gribi var ama H5N1 virüsü değil" dedi.

WHO: Milyonlarca insan ölebilir
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Asya'da yayılmakta olan en tehlikeli türünün insanlarda görülen griple birleşmesi halinde sözkonusu hastalığın milyonlarca insanın ölümüne yol açabileceği konusunda uyardı. WHO Batı-Pasifik daire başkanı Dr. Shigeru Omi, iki virüsün karşılaşma olasılığı bulunduğunu belirterek, "Bana göre bu mümkün ve işte bu yüzden, moleküler düzeyde bu mutasyonun oluşmaması için çok sıkı çalışmamız lazım, yarın geç olabilir" dedi. Omi, mutasyonun oluşması halinde bu türden bir salgının dünya çapında yüzlerce değil milyonlarca insanın ölümüne yol açma gücüne sahip olduğunun da altını çizdi.

Milyarlarca dolara mal olacak
Asya Kalkınma Bankası, Asya'yı etkisi altına alan kuş gribinin on milyarlarca dolara mal olabileceğini açıkladı. SARS'ta geçen yıl olduğu gibi turistlerde paniğe yol açması halinde kuş gribinin ekonomilere büyük zarar verebileceğini açıklayan banka, şimdilik bölgedeki 9 ülkede varolduğu doğrulanan virüsle mücadele için yardım da başlattı.

Gelecek kışa kadar ilaç yok
Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Peter Cordingley kuş gribine karşı geliştirilen aşının gelecek aralık ayına kadar hazır olamayacağını açıkladı. Cordingley, 1997 ve 2003'teki virüsten alınan örnekler temelinde bir aşı geliştirdiklerini, ancak aşı tamamlanmadan kısa süre önce Vietnam'da virüsün farklı bir biçimde ortaya çıktığını söyledi.

Cordingley, dolayısıyla geliştirdikleri aşının önemi kalmadığını ve yeni bir aşı yapmak zorunda olduklarını belirtti. Sözcü, yeni aşının gelecek "grip mevsimine", yani aralık ayına kadar hazır olamayacağını kaydetti.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 27.01.2004
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.