Magazin

Kuş gribi aşısı geliştiriliyor

Kuş gribi aşısı geliştiriliyor

Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribi virüsü prototipinin laboratuarda üretildiği müjdesini verdi.

Asya'da 26 kişinin ölümüne ve milyonlarca tavuğun itlafına yol açan kuş gribi için yeni umut. Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribi virüsünün bir prototipini geliştirdi. WHO sözcüsü Dick Thompson, insanları kuş gribinden koruyacak aşının üretilmesinde kullanılacak virüs prototipinin, gelecek hafta iki ilaç üreticisi firmaya verileceğini söyledi. Thompson, üretilecek bir aşının klinik deneylerin tamamlanmasının aylar alabileceğini, geniş çaplı aşı üretimine ise ancak ölümcül bir salgının baş göstermesi durumunda başlanacağını belirtti. WHO, hastalığın Asya'da görülmesinden sonra, insanları Vietnam ile Tayland'da 26 kişinin ölümüne neden olan H5N1 virus türünden koruyacak bir aşı üretmeye çalışıyordu.

Kuş gribi
"Avian influenza" olarak adlandırılan, halk arasında "tavuk vebası" veya "kuş gribi" olarak bilinen hastalık, özellikle kanatlı hayvanlarda görülüyor ve insanlara da bulaşabiliyor. A, B, C olmak üzere değişik tipleri bulanan "influenza" virüsü, B ve C tipleri sadece insanlarda hastalık oluştururken, A tipi, kanatlılarda solunum ve sinir sistemine ait belirtilerle karakterize "kuş gribi" hastalığına neden olabiliyor. Hastalığın saklayıcısı olarak göçmen su kuşları, özellikle de yaban ördekleri gösteriliyor.
Yayın tarihi: 01.04.2004
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.