Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kuş gribi Amerika'ya da sıçradı

Kuş gribi Amerika'ya da sıçradı

Uzakdoğu'yu pençesine alan kuş gribi virüsünün bir başka türü ABD'de ortaya çıktı. Japonya, ABD'den tavuk ithalatını durdurdu. ABD'nin Delaware Eyaleti'nde bulunan bir çiftlikteki tavuklarda yeni bir kuş gribi virüsü tespit edildi.

Eyaletin güneyindeki Kent Kasabası'nda bir çiftlikte H7 olarak tanımlanan virüsün tespit edilmesinden sonra, 12 binden fazla tavuk itlaf edildi. Delaware Tarım Bakanı Michael Scuse, virüsün Vietnam ve Tayland'da 18 kişinin ölümüne neden olan H5 virüsünden farklı olduğunu ve insan sağlığı için tehlike oluşturmadığını söyledi. Tayland ise Uzakdoğu'daki kuş gribi paniğine aldırmayarak Başbakan Thaksin Shinawatra önderliğinde Bangkok'ta büyük bir tavuk ziyafeti şenliği düzenledi. Başbakanın çağrısı üzerine 100 bin kadar Taylandlı tavukçuluk sanayisini canlandırmayı da amaçlayan festivale katılarak bol bol tavuk ve yumurta yediler.

26.5 milyon tavuk
Kuş gribi salgınının başlangıcından bu yana Tayland'da 5 kişi bu virüsten ölmüş, 23 de şüpheli vaka meydana gelmişti. Başbakan Thaksin, Tayland'ın 26.5 milyon tavuğu itlaf ederek bugüne kadar üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, ülkenin 40 eyaletinde başlayan salgının kökünün kazındığını, bir tek Bangkok'un "kırmızı bölgesi"nde kalan virüsün de iki gün içinde yok edileceğini söyledi.

Başbakan kendisi pişirip yedi
Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, kuş gribinden korkmadıklarını göstermek için Bangkok'ta düzenlediği tavuk festivalinde aşçı önlüğünü takarak tavukları kendisi pişirdi. ABD'deki öğrencilik yıllarında Kentucky Fried Chicken tavuk restoranında çalışan Thaksin, pişirdiği yumurta ve tavuk çeşitlerinden ilk önce kendisi yedi. Thaksin, 100 bin kişiye hitaben, ''Tayland tavuğu iyi pişirildiği zaman güvenlidir. Yüzde 100 değil yüzde 1 milyon güvenlidir'' dedi.

Japonya ithalatı durdurdu
Uzakdoğu'da kuş gribi nedeniyle ithalat için ABD'ye yönelen Japonya, Delaware'de kuş gribi bulunduğu açıklandıktan sonra ABD'den tüm tavuk ürünleri ithalatını durdurdu. Bu arada Çin hükümeti 6 eyalette 6 ayrı kuş gribi salgını başladığını açıkladı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.02.2004
289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.