Magazin

Kurtlar Vadisi yayından kaldırıldı

Kurtlar Vadisi yayından kaldırıldı

Kamuoyunda tartışmalara neden olan 'Kurtlar Vadisi-Terör' adlı dizi yayından kaldırıldı.

Yapımcı şirket ve ilgili kanal 'Kurtlar Vadisi'ni yayından kaldırarak aynı saatte yayına 'Kan Uykusu' adlı Güneydoğu'daki çatışmaları anlatan belgeseli koydu.

Yapımcı şirketten açıklama
Yapımcı Pana Film, İnternet sitesinde dizinin yayından kaldırılışıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"23 yıldır Türkiye'nin gününü kana bulayan ve ufkunu karartan terör belasını ve arkasındaki karanlık gerçekleri konu edinen dizimizin yeni bölümlerine gelen yayın yasağı fiili bir durumdur. Geçtiğimiz pazartesi günü fiili sansür çarkı dönmeye başlamıştır. Hiçbir demokratik hukuk devletinde görülemeyecek bir uygulama ile dizimizin yayınlanması imkansız hale getirilmiştir. Ya dizi yayınlanmayacak ya da kanalın yayın izni iptal edilecekti."

Açıklamada, "Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı olarak Pana Film, bu konuda ve her konuda sözünü bir şekilde söyleyecek, televizyonda olmazsa sinemada, dijital platformlarda veya İnternet aracılığıyla siz saygıdeğer izleyenleriyle buluşacaktır" ifadelerine yer verildi.

RTÜK'e şikayet yağmıştı
"Kurtlar Vadisi-Terör" adlı dizi nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na 1 Ocak - 13 Şubat 2007 tarihleri arasında toplam 16 bin 597 başvuru yapılmıştı. Bu başvuruların 13 bin 953'ünde dizinin yayınlanmaması, 2 bin 609'unda ise dizinin yayınlanması istenmişti.

RTÜK Saner'le görüşmüştü
Binlerce şikáyet gelmesi üzerine RTÜK üyeleri Show TV Genel Müdürü Saner Ayar'ı Ankara'a davet etmişti. 13 Şubat 2007 Salı günü Ankara'daki Üst Kurul toplantısına katılan Saner Ayar'a üyeler, hem izleyicilerin şikáyetleriyle ilgili bilgileri hem de görüşlerini aktarmıştı.

Bu toplantının ardından Show TV Genel Müdürü Saner Ayar ve kanal yönetimi bir dizi görüşme yapmıştı. Ancak dün akşam dizinin yayın saatine kadar hiçbir açıklama yapılmadı.
Yayın tarihi: 16.02.2007
531
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.