Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kurtlar Vadisi ABD'de gösterime giremedi

Kurtlar Vadisi ABD'de gösterime giremedi

Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesinin intikamını alan "Kurtlar Vadisi Irak" filmi, geçen Cuma günü Los Angeles'ta iki ve San Francisco'daki bir sinemada izleyici ile buluşacaktı.

Ancak, "Kurtlar Vadisi Irak" gösterime sokulmadığı gibi, herhangi bir açıklama da yapılmadı. ABD'deki dağıtıcı firma "Luminous Velocity Releasing," Türk yapımcı Pena Films'in hiçbir neden göstermeden filmi çektiğini söylemekle yetindi. Filmle ilgili rahatsızlık, daha önce ABD askeri yetkilileri tarafından da dile getirilmişti.

Ancak, filmin ABD'de gösterime girmemesinde, dünya çapında örgütlü Yahudi kuruluşu ADL'nin (Anti-Defamation League) rol oynadığı ileri sürülüyor. ADL, geçen ay, Washington'daki Türk Büyükelçisi Nabi Şensoy'a bir mektup yollayarak, filmin Yahudi ve Amerikan karşıtı içeriği ile yine aynı çerçevedeki karakterleri konusundaki kaygılarını dile getirmişti. ADL'nin önde gelen iki yöneticisi Barbara Balser ve Abraham Foxman tarafından imzalanan mektupta, Türkiye'deki Yahudi karşıtı yayınlar ayrıca gündeme getirilmişti. Büyükelçi Şensoy, mektuba cevap vermedi.
(Hürriyet)
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.