Magazin

'Kurtlar' dünyaya açıldı

'Kurtlar' dünyaya açıldı

Olay film 'Kurtlar Vadisi Irak' dün itibarıyla Avustralya'dan Kırgızistan'a 14 ülkede daha gösterime girdi. Filmin önceki gece Köln'de yapılan galasını ise 3 bine yakın seyirci izledi.

'Kurtlar Vadisi Irak' filminin Avrupa galası, Almanya'nın Köln kentindeki Cinedom sinemasında önceki gece yapıldı.

Toplam 14 salonlu sinemanın 10 salonunda birden gösterime giren filmin oyuncuları Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban, Erhan Ufak ve Bergüzar Korel limuzinlerle geldikleri sinemaya girerken yoğun ilgi gördüler.

Türkler kahraman sever!
Başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, 'film sırasında sürekli alkışlamalar ve kötü karakterdeki oyunculara laf atmalar' olduğunun söylenmesi üzerine, "Duyguların bu kadar dışarı vurulduğu bir film izlemedim" dedi.

Şaşmaz, Avrupa'da bu kadar çok ilgi beklemediklerini, ancak çok memnun olduklarını belirterek, "Bu Amerika değil, aksine savaş karşıtı bir film. Türk milleti kahramanları sever. Biz de seyircinin istediği kahramanları sunuyoruz" diye konuştu.

'Kurtlar Vadisi Irak'ı Almanya'ya getiren Maksim Film Genel Müdürü Anıl Şahin, filmi Avrupa'da 550 bin kişinin izlemesini beklediklerini belirterek galadaki seyirci sayısını 2 bin 982 olarak açıkladı. Şahin, bu filmle 5. kez Box Office Germany sinema ödülünü alacaklarını söyledi.
Billy Zane, Gary Busey gibi Hollywood'dan tanınan oyuncuların sadece Türkiye galası için anlaşmaları bulunması nedeniyle Almanya'ya gelmedikleri de ifade edildi.

Film dün Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Rusya, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Kazakistan, Amerika ve Avustralya'da gösterime girdi.

İncirlik'teki ABD askeri de uyarılmış
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı ve Avrupa'daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı orgeneral James Jones da 'Kurtlar Vadisi Irak' tartışmalarına katıldı. Jones, Avrupa'daki Amerikan askerlerine, filmin gösterildiği sinemalardan uzak durmaları talimatı verildiği yönündeki haberlerin sorulması üzerine, bölgesel komutanların, askerlerinin iyiliği için uygun gördükleri kararları alabileceğini, ancak Avrupa'daki ABD Kuvvetleri Komutanlığınca bu konuda alınmış herhangi bir genel karar bulunmadığını belirtti.

Ancak, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, İncirlik Üssü'ndeki Amerikalı personelinin 'Kurtlar Vadisi-Irak' filmi konusunda uyarıldığını doğruladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.02.2006
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.