Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kürtaj gemisine boyalı isyan

Kürtaj gemisine boyalı isyan

Kürtaj yanlısı Hollandalı feministleri taşıyan gemi, Polonya'da "Katiller" sloganlarıyla karşılandı. Kürtaj karşıtları mürettebata kırmızı boya fırlattı.

Avrupa'nın kürtaj karşıtı en katı yasalarına sahip Polonya'nın Wladyslawowo limanına gelen "Langenort" adlı gemiyi Polonyalılar öfke içinde karşıladılar. "Katiller" diye slogan atan kürtaj karşıtları mürettebata kırmızı boya fırlatırken, Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski geminin "yasal ve ahlaki sorunlar" yarattığını söyledi. Gdansk Başpiskoposu, "Suçluların kara sularımıza girmesine ve evlatlarımızı ilgilendiren suçlar işlemesine izin vermeyelim" dedi.

Cezası ağır
"Women on Waves-Dalgalardaki Kadınlar" adlı Hollandalı feministler ise gemide cerrahi müdahale odası bulunmasına karşın kürtaj yapılmayacağını açıkladılar. Feministler, tepkilerin yoğun olduğu ülkelerde ameliyat yerine uluslararası sularda kürtaj hapı RU-486 dağıtıyor. Polonya'da kadının sağlığını tehlikeye sokan, tecavüzden kaynaklanan hamileliklerde ve fetüsün kurtarılamayacağı durumlarda kürtaja izin veriliyor. Aksi halde rastgele kürtaj yapanlar 3 yıl hapisle cezalandırılıyor.
(Hürriyet)
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.