Magazin

Kürkçü dükkânına dönüş başladı

Kürkçü dükkânına dönüş başladı

Dantelden leopar desenine, kürklerden kırmızıya, kış sezonu kadınsı bir giriş yapıyor. Kürkçüler bu kış bellerini doğrultacak.

Yaz sezonunun sonuna geldik sayılır. Eylül ayı Paris, Londra, Milano gibi şehirlerin lüks butikleri için cirosu yüksek olan aylardan biri.

Vitrinler, sezonun en can alıcı modelleriyle donatılır, cezbedici giysiler ön plana çıkar.
Uzun zamandan beri kan ağlayan kürkçülerden ayakta kalabilenler 2004-2005 kış sezonunda bellerini doğrultacağa benziyor.

Roberto Cavalli, Louis Vuitton, Marc Jacobs Marni, Versace gibi ünlü markalar yeni kış sezonu için birbirinden ilginç kürk modelleriyle rekabet halinde. Chinchila, vizon ve tilkiden tasarlanmış uzun mantolar kadar ceket, mont ve aksesuvarlar da 'kürklü sezon'da modaseverleri cezbedecek.

Ayrıca tilki kürkünden tasarlanmış etekler de bu modaya modern bir akım kazandırıyor. Sezonun bir diğer trendi olarak belirlenen tweed (tüvit) giysilerle tamamlayıcı unsur olarak kullanılan kürkler 'lüks bir sezon'un habercisi gibi.

Bir zamanlar, Yves Saint Laurent'in başlattığı leopar desenli kumaşlardan tasarlanmış giysiler, Catherine Deneuve ile belleklere yerleşmişti. 2004-2005 kış sezonunda, Blue Marine, Celine, Alberta Peretti, Dior, Moschino ve Anna Sui gibi markalar koleksiyonlarını Yves Saint Laurent'e ithaf edercesine bol bol leopar deseni kullanmış.

Baskı kürklerden, şifon elbiselere kadar her telden çalan leopar desenli giysiler 'meraklılarını' bekliyor Paris vitrinlerinde.

Pelerin yine gözde
2004-2005 kış sezonu defilelerini minik videomda izlerken, kırmızı rengin otomatik olarak moda olduğunu bir kez daha gördüm. Dolce-Gabbana, son iki sezondur gündeme getirdiği 'klasik kadınsılık' tarzını tutturmuşa benziyor. Bazen uçlara kaçan aşırı kadınsı detaylardan arındırılmış kış koleksiyonunda, kırmızı rengi ön plana çıkaran tasarımcıların başında geliyor.

Aynı şekilde, geçen sezondan beri orta yaş grubunu müşteri portföyüne katmaya çalışan Amerikalı tasarımcı Marc Jacobs da klasik olarak nitelendirilebilinecek koleksiyonuna kırmızı elbiseleri ile Amerikalı kadınlara göz kırpıyor.
Uzun yıllar önce rafa kaldırılmış olan pelerinler, 2004-2005 kış sezonunda 'gözde aksesuvar' olarak karşımızda. En minik halinden pançoya, pelerin kış sezonu için öngörülen önemli bir 'tamamlayıcı giysi'. Sezonun trendleri, kürk ve leopar desenli olduğu kadar, triko ve jenas olarak da sunuluyor.

Parlak geceler...
Koleksiyonların finali gece elbiseleri kış sezonunda, minimalist ancak parlak kumaşlardan tasarlanmış sade ve gözalıcı şekilde podyumlarda boy göstermişti. Vitrinler de aynı trendi yansıtıyor. Lamenin tüm tonlarını soğuk kış gecelerinde bol bol göreceğiz.

Mihael Kork, fendi gibi markalar kadar, Miu-Miu ve Stella Mac Cartney gibi genç tasarımcılar da 2004-2005 kış sezonunda değişik 'lameli geceler' alternatifi sunuyor. Dantel, saten, işlemeli kumaş gibi sofistike ve kadınsı çizgiler de kış gecelerinin lüks tarafını yansıtacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.09.2004
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.