Magazin

Küresel ısınmaya karşı küresel eylem

Küresel ısınmaya karşı küresel eylem

Bazı sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan Küresel Isınma Eylem Grubu tarafından, 3 Aralık 2005 tarihinde dünyanın farklı şehirleriyle birlikte İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'de küresel ısınmaya karşı mitingler gerçekleştirilecek.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında Küresel Isınma Eylem Grubu'nun Türkiye örgütlenmesi adına konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra, petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yakılmasıyla atmosfere salınan sera gazlarının "hızla gezegenin suyunu ısıttığını" kaydetti.

Açlık kapıda
İklim değişikliğinin yüzyılın ortalarına doğru 5.5 milyar insanı açlık tehlikesiyle yüz yüze bırakacağının geçen yıl hazırlanan raporla ortaya çıkarıldığını ifade eden Madra şöyle devam etti: "Bu, bizim aşina olduğumuz genel krizlerden biri değil. Bunu bir varoluş krizi, varoluşumuza ilişkin bir felaket olarak görsek çok iyi olacak. ABD, Avustralya ve Britanya'nın saygın bilim insanlarından bir grup, geri döndürülemez iklim değişikliğinden yalnızca 10 yıl ya da 2 derece uzaklıkta olduğumuzu söylediler...

Yani, küresel ısınma, iklim yıkımı dediğimiz şey, gelecekte bir yerlerde bizi bekleyen bir tehlike değil artık. Şimdi ve burada...

Önlem alınmıyor
Bu duruma rağmen ısınmanın çok büyük bölümünden sorumlu olan, dünya nüfusunun çok küçük bir bölümüne sahip ABD ve Avustralya gibi zengin ülke yönetimlerinin hiçbir önlem almadığına değinen Madra, bu ülkelerin ısınmayı artırmaya devam ettiğini vurguladı. Ömer Madra "Önlem alınmasını da engelliyorlar. Kyoto Protokolü gibi küçük bir anlaşmanın yapılmasını, uygulanmasını, yürürlüğe girmesini engellemek için sabote ediyor" dedi.

Protokolü 156 ülke imzaladı
BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında hazırlanan ve sanayileşmiş ülkelerin sera gazı salımlarını 2008-2012 yılları arasında 1990 yılı düzeyinin yüzde 5.2 altına çekilmesini hedefleyen Kyoto Protokolü'nü 156 ülkenin imzaladığını vurgulayan Madra, ABD ve Avustralya ile Hırvatistan, Monaco, Zambiya ve Türkiye'nin ise protokolü imzalamadığını söyledi.

Protokol yetersiz
Madra, Kyoto Protokolü'nün küresel ısınma tehdidine karşı çok yetersiz olduğunu vurgulayarak, "Ancak tehdide karşı tek diplomatik çerçeve de bu. Dolayısıyla protokolün imzalanıp onaylanmasını, kendi meclisimizdeki milletvekillerinden talep etmekteyiz. Sera gazı salınımını en az yüzde 70 azaltacak Kyoto sonrası önlemler sürecine dekuvvetle arka çıkıyoruz" diye konuştu.

Dünya çapında eylem
Ömer Madra, uluslararası bir oluşum olan Küresel Isınma Eylem Grubu'nun 28 Kasım-9 Aralık tarihleri arasında Kanada'nın Montreal kentinde BM İklim Konferansı'nda toplanacağını belirterek, şunları kaydetti:

"ABD, Avustralya gibi ülkelerin protokolü onaylamasını ve fosil yakıtlar yerine temiz enerjilere yatırım yapmasını talep eden eylem grubu, bu amaçla 3 Aralık 2005 tarihini küresel eylem günü olarak belirledi. Montreal başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde düzenlenecek eylemlere, Türkiye'den de İstanbul, İzmir ve diğer şehirlerde katılım olacak."
Yayın tarihi: 15.11.2005
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.